Laget
Thomas Strömberg Jönsson
Ordförande
Säsongen 2026/27: snitt 164,3 · plats 10 i laget
- Seriesegrare Div 3 SG1 2023/24
- 5 säsonger i Div 1
- 3:e i Skånemästerskapet · Trelleborg 2022
Snitt
164,3
28 serier
Hemma
169,7
13 serier
Borta
159,7
15 serier
Banpoäng
20
av 28 möjliga · 71 %
Plats
10
i laget
Högsta serie
219
mot BK Spiken F
Bästa match
711
mot BK Spiken F
200+-serier
2
av 28 serier · 7 %
Formkurva
Andel av lagets käglor
11,4 % den här säsongen · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Snitt per serie
- Serie 1159,9
- Serie 2160,2
- Serie 3171,9
- Serie 4164,8
Spelpartner
- PartnerBanpoängEgetParet
- Johan Stålhammar1 av 1173,0183,0
- Daniel Svensson18 av 23161,1181,8
- Johan Thörn1 av 2186,0175,5
- Filip Landén0 av 2175,5164,5
Snitt per hall
- HallSnittSerier
- Ängelholm Lucky Bowl169,713
- Åstorps Bowlinghall168,84
- Klippan Bowlinghall156,84
- Bjuvs Bowlinghall156,33
- Hörby Bowlinghall156,04
Snitt per oljeprofil
- OljeprofilSnittSerier
- BDA 40 2025169,713
- BDA 41 2026162,88
- Stonehenge156,33
Matcherna
| Omg | Datum | Mot | Lagets resultat | Serier | Totalt | Snitt | Banp. | Visa matchen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7 | Omg 7 · 25 okt · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | BK Znax · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 14–6 | ––198174 | 372 | 186,0 | 1 | |
| Thomas Strömberg Jönsson | ––198174 | 372 | 186,0 | 1 | ||||
| Johan Thörn | 166164 | 330 | 165,0 | 1 | ||||
| Bordet | 364338 | 702 | 175,5 | 1 | ||||
| BK Znax | 272367 | 639 | ||||||
| +/− | +92−29 | +63 | ||||||
| 6 | Omg 6 · 17 okt · Borta, Klippan · BDA 41 2026 | BK Lejonet F · Borta, Klippan · BDA 41 2026 | Vinst 17–2 | 186160162119 | 627 | 156,8 | 3 | |
| Thomas Strömberg Jönsson | 186160162119 | 627 | 156,8 | 3 | ||||
| Daniel Svensson | 173234190183 | 780 | 195,0 | 3 | ||||
| Bordet | 359394352302 | 1 407 | 175,9 | 3 | ||||
| BK Lejonet F | 306258271303 | 1 138 | ||||||
| +/− | +53+136+81−1 | +269 | ||||||
| 6 | Omg 6 · 17 okt · Borta, Hörby | BS Olymp · Borta, Hörby | Vinst 12–7 | 158184147135 | 624 | 156,0 | 2 | |
| Thomas Strömberg Jönsson | 158184147135 | 624 | 156,0 | 2 | ||||
| Daniel Svensson | 201190176201 | 768 | 192,0 | 2 | ||||
| Bordet | 359374323336 | 1 392 | 174,0 | 2 | ||||
| BS Olymp | 370317311370 | 1 368 | ||||||
| +/− | −11+57+12−34 | +24 | ||||||
| 5 | Omg 5 · 10 okt · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Höganäs BC F2 · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 12–8 | 132–167184 | 483 | 161,0 | 1 | |
| Thomas Strömberg Jönsson | 132–167184 | 483 | 161,0 | 1 | ||||
| Daniel Svensson | 218 | 218 | 218,0 | 1 | ||||
| Filip Landén | 155152 | 307 | 153,5 | 0 | ||||
| Bordet | 350322336 | 1 008 | 168,0 | 1 | ||||
| Höganäs BC F2 | 284349349 | 982 | ||||||
| +/− | +66−27−13 | +26 | ||||||
| 4 | Omg 4 · 26 sep · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | BK Spiken F · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 18–2 | 144143205219 | 711 | 177,8 | 4 | |
| Thomas Strömberg Jönsson | 144143205219 | 711 | 177,8 | 4 | ||||
| Daniel Svensson | 183223189★ 300 | 895 | 223,8 | 4 | ||||
| Bordet | 327366394519 | 1 606 | 200,8 | 4 | ||||
| BK Spiken F | 305300276325 | 1 206 | ||||||
| +/− | +22+66+118+194 | +400 | ||||||
| 3 | Omg 3 · 19 sep · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Tramo IF · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 12–7 | 176138159167 | 640 | 160,0 | 2 | |
| Thomas Strömberg Jönsson | 176138159167 | 640 | 160,0 | 2 | ||||
| Daniel Svensson | 177165259168 | 769 | 192,3 | 2 | ||||
| Bordet | 353303418335 | 1 409 | 176,1 | 2 | ||||
| Tramo IF | 353397249319 | 1 318 | ||||||
| +/− | ±0−94+169+16 | +91 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Bjuv · Stonehenge | BK Strike F · Borta, Bjuv · Stonehenge | Vinst 20–0 | 146150–173 | 469 | 156,3 | 3 | |
| Thomas Strömberg Jönsson | 146150–173 | 469 | 156,3 | 3 | ||||
| Daniel Svensson | 202149 | 351 | 175,5 | 2 | ||||
| Johan Stålhammar | 193 | 193 | 193,0 | 1 | ||||
| Bordet | 348299366 | 1 013 | 168,8 | 3 | ||||
| BK Strike F | 326272310 | 908 | ||||||
| +/− | +22+27+56 | +105 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | BK Spiken F · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | Vinst 17–3 | 177186165147 | 675 | 168,8 | 4 | |
| Thomas Strömberg Jönsson | 177186165147 | 675 | 168,8 | 4 | ||||
| Daniel Svensson | 257198220201 | 876 | 219,0 | 4 | ||||
| Bordet | 434384385348 | 1 551 | 193,9 | 4 | ||||
| BK Spiken F | 316302346331 | 1 295 | ||||||
| +/− | +118+82+39+17 | +256 |
Perfekta serier
0
ingen 300 än
Snitt i seriespel
176,7
361 serier sedan 2019/20
Bästa match
865
140 · 228 · 259 · 238, nov 2019
200+-serier
70
av 361 serier · 19 %
Matchbäst
3
av 107 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
7
av 107 matcher · högst i laget
Avgöraren
60 av 121
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
35–33
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2026/27
Snitt i seriespel
164,3
28 serier 2026/27
Bästa match
711
144 · 143 · 205 · 219, sep 2026
200+-serier
2
av 28 serier · 7 %
Matchbäst
0
av 8 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 8 matcher · högst i laget
Avgöraren
7 av 10
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
1–3
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2024/25
Snitt i seriespel
178,2
65 serier 2024/25
Bästa match
814
225 · 222 · 188 · 179, apr 2025
200+-serier
11
av 65 serier · 17 %
Matchbäst
2
av 18 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
3
av 18 matcher · högst i laget
Avgöraren
11 av 20
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
5–6
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2023/24
Snitt i seriespel
177,8
63 serier 2023/24
Bästa match
798
207 · 210 · 190 · 191, nov 2023
200+-serier
15
av 63 serier · 24 %
Matchbäst
0
av 19 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 19 matcher · högst i laget
Avgöraren
14 av 23
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
7–6
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2022/23
Snitt i seriespel
181,0
79 serier 2022/23
Bästa match
828
185 · 212 · 204 · 227, feb 2023
200+-serier
20
av 79 serier · 25 %
Matchbäst
0
av 22 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 22 matcher · högst i laget
Avgöraren
10 av 30
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
8–4
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2021/22
Snitt i seriespel
174,9
56 serier 2021/22
Bästa match
817
236 · 226 · 180 · 175, feb 2022
200+-serier
10
av 56 serier · 18 %
Matchbäst
0
av 18 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 18 matcher · högst i laget
Avgöraren
8 av 17
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
9–7
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2020/21
Snitt i seriespel
165,4
23 serier 2020/21
Bästa match
737
183 · 177 · 191 · 186, okt 2020
200+-serier
1
av 23 serier · 4 %
Matchbäst
0
av 7 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 7 matcher · högst i laget
Avgöraren
3 av 8
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
2–2
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2019/20
Snitt i seriespel
180,6
47 serier 2019/20
Bästa match
865
140 · 228 · 259 · 238, nov 2019
200+-serier
11
av 47 serier · 23 %
Matchbäst
1
av 15 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 15 matcher · högst i laget
Avgöraren
7 av 13
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
3–5
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Snitt per säsong
Andel av lagets käglor
12,0 % i karriären · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Säsong för säsong
| Säsong | Lag | Serier | Snitt | Högsta | 200+ | Banpoäng | Visa matcherna | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026/27 | Playboys BCDiv 4 · 8 matcher | 28 | 164,3 | 219 | 2 | 20 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2024/25 | BK Full HouseF2 Div 3 · 18 matcher | 65 | 178,2 | 237 | 11 | 37 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2023/24 | BK Full HouseF2 Div 3: 14 matcher · F1 Div 1: 5 matcher | 63 | 177,8 | 235 | 15 | 39 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022/23 | BK Full HouseF1 Div 1: 16 matcher · F2 Div 3: 6 matcher | 79 | 181,0 | 248 | 20 | 39 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2021/22 | BK Full HouseF1 Div 1: 12 matcher · F2 Div 3: 5 matcher · F1 Kval till Div 1: 1 match | 56 | 174,9 | 236 | 10 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2020/21 | BK Full HouseF1 Div 1: 4 matcher · F2 Div 3: 3 matcher | 23 | 165,4 | 208 | 1 | 9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2019/20 | BK Full HouseF1 Div 1: 12 matcher · F2 Div 3: 3 matcher | 47 | 180,6 | 259 | 11 | 24 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Totalt | 7 säsonger, 2 lag · 107 matcher | 361 | 176,7 | 259 | 70 | 194 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Segrar
0
ingen seger än
Topp 10-placeringar
3
av 30 starter
Snitt i tävlingar
177,2
180 serier, utan hcp
Tävlingar per säsong
| Med hcp | Rent | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Datum | Tävling | Plats | Resultat | Snitt | Plats | Resultat | Snitt | Detaljer |
| 2025/26 1 start · bästa 166:e · snitt 156,7 rent | ||||||||
| 18 okt 2025 | Skånemästerskapet 25-26 · Ängelholm6 serier | 166 | 1 102 | 183,7 | 137 | 940 | 156,7 | |
|
||||||||
| 2024/25 2 starter · bästa 5:e · snitt 196,1 rent | ||||||||
| 17 dec 2024 | Skånetouren Ängelholm6 serier | 26 | 1 246 | 207,7 | 30 | 1 114 | 185,7 | |
|
||||||||
| 31 okt 2024 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 5 | 1 431 | 238,5 | 21 | 1 239 | 206,5 | |
|
||||||||
| 2023/24 1 start · bästa 164:e · snitt 180,3 rent | ||||||||
| 27 jan 2024 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 164 | 1 232 | 205,3 | 118 | 1 082 | 180,3 | |
|
||||||||
| 2022/23 12 starter · bästa 10:e · snitt 180,0 rent | ||||||||
| 30 jan 2023 | Skånemästerskapet U23 Helsingborg6 serier | 79 | 1 312 | 218,7 | 86 | 1 126 | 187,7 | |
|
||||||||
| 30 jan 2023 | Skånemästerskapet · Ängelholm6 serier | 30 | 1 317 | 219,5 | 40 | 1 131 | 188,5 | |
|
||||||||
| 25 dec 2022 | Skånemästerskapet · Markaryd6 serier | 33 | 1 322 | 220,3 | 48 | 1 136 | 189,3 | |
|
||||||||
| 5 dec 2022 | Skånemästerskapet U23 Hässleholm6 serier | 170 | 1 133 | 188,8 | 157 | 947 | 157,8 | |
|
||||||||
| 5 dec 2022 | Skånemästerskapet · Perstorp6 serier | 66 | 1 215 | 202,5 | 77 | 1 029 | 171,5 | |
|
||||||||
| 31 okt 2022 | Skånemästerskapet U23 Åstorp6 serier | 82 | 1 304 | 217,3 | 101 | 1 106 | 184,3 | |
|
||||||||
| 31 okt 2022 | Skånemästerskapet · Bjuv6 serier | 10 | 1 382 | 230,3 | 35 | 1 184 | 197,3 | |
|
||||||||
| 31 okt 2022 | Skånetouren Ängelholm6 serier | 71 | 1 184 | 197,3 | 67 | 1 046 | 174,3 | |
|
||||||||
| 26 sep 2022 | Skånemästerskapet · Trelleborg6 serier | 41 | 1 315 | 219,2 | 61 | 1 117 | 186,2 | |
|
||||||||
| 26 sep 2022 | Skånemästerskapet U23 Eslöv6 serier | 169 | 1 159 | 193,2 | 148 | 961 | 160,2 | |
|
||||||||
| 12 aug 2022 | Skånemästerskapet U23 Kristianstad6 serier | 29 | 1 328 | 221,3 | 48 | 1 124 | 187,3 | |
|
||||||||
| 12 aug 2022 | Skånemästerskapet · Hörby6 serier | 69 | 1 254 | 209,0 | 74 | 1 050 | 175,0 | |
|
||||||||
| 2021/22 12 starter · bästa 3:e · snitt 172,9 rent | ||||||||
| 23 apr 2022 | Skånemästerskapet · Trelleborg6 serier | 3 | 1 429 | 238,2 | 21 | 1 213 | 202,2 | |
|
||||||||
| 12 mar 2022 | Skånemästerskapet · Staffanstorp6 serier | 47 | 1 284 | 214,0 | 56 | 1 062 | 177,0 | |
|
||||||||
| 12 mar 2022 | Skånemästerskapet · Svedala6 serier | 91 | 1 221 | 203,5 | 94 | 999 | 166,5 | |
|
||||||||
| 31 jan 2022 | Skånemästerskapet · Helsingborg6 serier | 70 | 1 281 | 213,5 | 79 | 1 047 | 174,5 | |
|
||||||||
| 31 jan 2022 | Skånemästerskapet · Ängelholm6 serier | 39 | 1 360 | 226,7 | 66 | 1 126 | 187,7 | |
|
||||||||
| 20 dec 2021 | Skånemästerskapet · Tollarp6 serier | 53 | 1 307 | 217,8 | 60 | 1 085 | 180,8 | |
|
||||||||
| 20 dec 2021 | Skånemästerskapet · Markaryd6 serier | 70 | 1 205 | 200,8 | 73 | 983 | 163,8 | |
|
||||||||
| 6 nov 2021 | Skånemästerskapet · Lund6 serier | 92 | 1 125 | 187,5 | 93 | 903 | 150,5 | |
|
||||||||
| 6 nov 2021 | Skånemästerskapet · Bjuv6 serier | 78 | 1 228 | 204,7 | 89 | 1 006 | 167,7 | |
|
||||||||
| 6 nov 2021 | Skånemästerskapet · Åstorp6 serier | 66 | 1 319 | 219,8 | 80 | 1 097 | 182,8 | |
|
||||||||
| 1 aug 2021 | Skånemästerskapet Hässleholm6 serier | 87 | 1 146 | 191,0 | 81 | 948 | 158,0 | |
|
||||||||
| 1 aug 2021 | Skånemästerskapet Perstorp6 serier | 82 | 1 181 | 196,8 | 80 | 983 | 163,8 | |
|
||||||||
| 2020/21 1 start · bästa 77:e · snitt 169,7 rent | ||||||||
| 20 sep 2020 | Skånetouren 19-20 · Ängelholm6 serier | 77 | 1 162 | 193,7 | 59 | 1 018 | 169,7 | |
|
||||||||
| 2019/20 1 start · bästa 97:e · snitt 180,8 rent | ||||||||
| 2 mar 2020 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 97 | 1 259 | 209,8 | 91 | 1 085 | 180,8 | |
|
||||||||
Karriären
Hallar och olja
Partner och motstånd
Svitar och milstolpar
Spelpartner
| J. Hansson | 4 | 4 av 4 | 100 % | 194,8 | 205,5 |
|---|---|---|---|---|---|
| M. Ståhl | 3 | 3 av 3 | 100 % | 164,7 | 178,3 |
| K. Vöcks Andersson | 7 | 6 av 7 | 86 % | 178,1 | 179,9 |
| U. Nilsson | 9 | 7 av 9 | 78 % | 189,7 | 188,6 |
| J. Jerfström | 12 | 9 av 12 | 75 % | 176,6 | 187,0 |
| H. Nyström | 8 | 6 av 8 | 75 % | 181,9 | 194,2 |
| E. Nilsson | 4 | 3 av 4 | 75 % | 201,0 | 198,8 |
| S. Harder | 4 | 3 av 4 | 75 % | 175,5 | 185,5 |
| J. Sigurvinsson | 4 | 3 av 4 | 75 % | 170,3 | 172,0 |
| Daniel Svensson | 40 | 28 av 40 | 70 % | 168,8 | 189,9 |
| S. Lundahl | 16 | 11 av 16 | 69 % | 183,7 | 180,4 |
| R. Sappelt | 8 | 5 av 8 | 63 % | 182,9 | 181,0 |
| Johan Thörn | 47 | 28 av 47 | 60 % | 178,7 | 183,1 |
| M. Stéen | 17 | 9 av 17 | 53 % | 183,3 | 179,4 |
| M. Wennberg | 26 | 13 av 26 | 50 % | 168,0 | 168,4 |
| Johan Stålhammar | 14 | 7 av 14 | 50 % | 180,4 | 187,0 |
| F. Landen | 14 | 7 av 14 | 50 % | 179,4 | 179,4 |
| P. Andersson | 8 | 4 av 8 | 50 % | 172,9 | 191,4 |
| H. Sinander | 4 | 2 av 4 | 50 % | 203,0 | 191,6 |
| J. Klyft | 4 | 2 av 4 | 50 % | 163,8 | 183,8 |
| R. Andersson | 2 | 1 av 2 | 50 % | 187,0 | 194,5 |
| M. Ahlberg | 29 | 14 av 29 | 48 % | 174,1 | 189,1 |
| G. Rittbring | 9 | 4 av 9 | 44 % | 181,2 | 171,8 |
| Jimmy Månsson | 7 | 3 av 7 | 43 % | 181,9 | 188,8 |
| B. Herrlin | 5 | 2 av 5 | 40 % | 177,6 | 169,2 |
| C. Johansson | 8 | 3 av 8 | 38 % | 180,9 | 197,3 |
| J. Persson | 6 | 2 av 6 | 33 % | 194,2 | 203,5 |
| A. Andersson | 3 | 1 av 3 | 33 % | 160,3 | 163,7 |
| O. Persson | 7 | 2 av 7 | 29 % | 159,1 | 176,4 |
| Pontus Rosvall | 4 | 1 av 4 | 25 % | 185,8 | 175,5 |
| M. Andersson | 10 | 1 av 10 | 10 % | 147,3 | 153,0 |
| E. Andersson | 4 | 0 av 4 | 0 % | 204,8 | 198,4 |
| J. Krigård | 4 | 0 av 4 | 0 % | 203,3 | 174,4 |
| T. Rosén | 4 | 0 av 4 | 0 % | 143,0 | 153,1 |
| L. Starå | 3 | 0 av 3 | 0 % | 165,7 | 160,8 |
| Filip Landén | 2 | 0 av 2 | 0 % | 175,5 | 164,5 |
| S. de Neergaard | 1 | 0 av 1 | 0 % | 178,0 | 174,5 |
Serier i samma par, på samma bord · guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
I siffror
Snitt per säsong
Seriernas fördelning
361 serier i seriespel sedan 2019/20
Oljeprofilerna
| Stonehenge | 97 | 186,1 | 248 | sep 2026 |
|---|---|---|---|---|
| 2023 BDA 40 | 35 | 182,3 | 235 | jan 2025 |
| EA 41 2024 | 28 | 171,0 | 227 | apr 2025 |
| Elitserien 44 2018 | 23 | 172,1 | 235 | sep 2020 |
| BDA 40 2025 | 13 | 169,7 | 219 | okt 2026 |
| EA 42 2022 | 12 | 165,6 | 231 | mar 2024 |
| BDA 40 2023 | 11 | 177,3 | 220 | jan 2025 |
| Elitserien 44 2021 | 11 | 172,5 | 201 | dec 2021 |
| Allsvenskan 42 2020 | 11 | 165,5 | 191 | okt 2021 |
| BDA 42 2022 | 8 | 176,5 | 199 | mar 2023 |
| BDA 41 2026 | 8 | 162,8 | 186 | okt 2026 |
| BDA 38 2022 | 7 | 182,6 | 248 | feb 2023 |
| 2023 BDA 41 | 7 | 179,7 | 214 | jan 2024 |
| Elitserien WB Tokyo 42 2019 | 7 | 154,4 | 183 | okt 2020 |
| BDA 42 2024 | 6 | 182,8 | 220 | apr 2025 |
| EA 39 2022 v3 | 6 | 158,8 | 203 | okt 2022 |
| 2023 BDA 39 | 5 | 148,8 | 157 | apr 2024 |
| 41 Fot | 4 | 216,3 | 259 | nov 2019 |
| Chromium 6742 | 4 | 207,0 | 227 | feb 2023 |
| EA 41 2022 | 4 | 197,5 | 237 | nov 2024 |
| Inferno | 4 | 189,3 | 216 | nov 2021 |
| Allsvenskan 41 2018 | 4 | 188,0 | 207 | jan 2020 |
| BDA 39 2022 | 4 | 171,0 | 179 | jan 2023 |
| BDA 41 2023 | 4 | 171,0 | 180 | sep 2024 |
| Allsvenskan 36 2018 | 4 | 168,0 | 209 | okt 2019 |
| Bredd 38 2021 | 4 | 165,5 | 206 | nov 2022 |
| Kval 2022 | 3 | 199,0 | 221 | maj 2022 |
| Allsvenskan 41 2016 | 3 | 178,7 | 191 | okt 2022 |
| 2023 BDA 38 | 3 | 166,7 | 189 | nov 2023 |
| Elitserien 41 2018 | 3 | 160,3 | 179 | feb 2020 |
| Allsvenskan 38 2020 | 3 | 148,7 | 170 | sep 2020 |
| Allsvenskan 39 2021 | 2 | 173,0 | 209 | feb 2022 |
| Abbey road | 2 | 159,5 | 184 | okt 2021 |
| Södan42 | 2 | 142,0 | 143 | feb 2022 |
| Wall street | 1 | 166,0 | 166 | feb 2020 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Hallarna
| Ängelholm Lucky Bowl · hemma | 186 | 178,8 | 248 | 54 |
|---|---|---|---|---|
| Åstorps Bowlinghall | 30 | 180,5 | 259 | 8 |
| Helsingborgs Bowlinghall | 14 | 161,8 | 189 | 4 |
| Klippan Bowlinghall | 14 | 175,5 | 221 | 4 |
| Bjuvs Bowlinghall | 11 | 176,3 | 210 | 3 |
| Markaryds Bowlinghall | 10 | 174,8 | 205 | 3 |
| Kristianstad - Idrottshallen | 9 | 174,9 | 231 | 3 |
| Höganäs Bowlinghall | 9 | 163,3 | 197 | 3 |
| Trelleborg - Söderslätt | 8 | 147,3 | 179 | 3 |
| Tyringe Bowlinghall | 8 | 196,1 | 227 | 2 |
| Eslövs Bowlinghall | 8 | 182,8 | 215 | 2 |
| Perstorps Bowlinghall | 7 | 190,7 | 248 | 2 |
| Karlskrona - Cyberzone | 6 | 179,3 | 224 | 2 |
| Båstads Bowlinghall | 4 | 188,0 | 207 | 1 |
| Växjö Knock ´em Down | 4 | 189,3 | 216 | 1 |
| Tingsryds Bowlinghall | 4 | 175,3 | 190 | 1 |
| Nybro Bowlinghall | 4 | 165,5 | 206 | 1 |
| Svalövs Bowlinghall | 4 | 201,0 | 237 | 1 |
| Hörby Bowlinghall | 4 | 156,0 | 184 | 1 |
| Staffanstorps Bowlinghall | 3 | 170,7 | 209 | 2 |
| Varbergs Bowlinghall | 3 | 148,7 | 170 | 1 |
| Ystad - O´Learys | 3 | 178,7 | 191 | 1 |
| Kalmar Bowlinghall | 3 | 153,3 | 157 | 1 |
| Värnamo Bowlinghall | 2 | 136,5 | 141 | 1 |
| Eksjö Bowlinghall | 2 | 159,5 | 184 | 1 |
| Falkenbergs Bowlinghall | 1 | 180,0 | 180 | 1 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Snitt per serie, hela karriären
- Serie 1173,3
- Serie 2175,8
- Serie 3179,3
- Serie 4178,3
Thomas Strömberg Jönsson
Kontakt