Laget
Pontus Rosvall
Valberedning
Säsongen 2026/27: snitt 159,0 · plats 13 i laget
- Seriesegrare NVSK Västra 2024/25
- Seriesegrare Div 3 SG1 2023/24
- 2 säsonger i Div 1
Snitt
159,0
23 serier
Hemma
161,5
8 serier
Borta
157,7
15 serier
Banpoäng
15
av 23 möjliga · 65 %
Plats
13
i laget
Högsta serie
195
mot BK Znax
Bästa match
684
mot BK Strike F
200+-serier
0
av 23 serier · 0 %
Formkurva
Andel av lagets käglor
11,1 % den här säsongen · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Snitt per serie
- Serie 1158,2
- Serie 2166,2
- Serie 3153,5
- Serie 4159,5
Spelpartner
- PartnerBanpoängEgetParet
- Filip Landén7 av 9162,4178,7
- Johan Thörn6 av 8155,4172,6
- Bertil Persson1 av 2155,0172,3
- Lars Borggren1 av 4160,8173,5
Snitt per hall
- HallSnittSerier
- Bjuvs Bowlinghall171,04
- Klippan Bowlinghall166,34
- Ängelholm Lucky Bowl161,58
- Åstorps Bowlinghall146,33
- Hörby Bowlinghall144,54
Snitt per oljeprofil
- OljeprofilSnittSerier
- Stonehenge171,04
- BDA 40 2025161,58
- BDA 41 2026157,77
Matcherna
| Omg | Datum | Mot | Lagets resultat | Serier | Totalt | Snitt | Banp. | Visa matchen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7 | Omg 7 · 25 okt · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | BK Znax · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 14–6 | 195155123170 | 643 | 160,8 | 1 | |
| Pontus Rosvall | 195155123170 | 643 | 160,8 | 1 | ||||
| Lars Borggren | 187177212169 | 745 | 186,3 | 1 | ||||
| Bordet | 382332335339 | 1 388 | 173,5 | 1 | ||||
| BK Znax | 302359388356 | 1 405 | ||||||
| +/− | +80−27−53−17 | −17 | ||||||
| 6 | Omg 6 · 17 okt · Borta, Klippan · BDA 41 2026 | BK Lejonet F · Borta, Klippan · BDA 41 2026 | Vinst 17–2 | 166154156189 | 665 | 166,3 | 4 | |
| Pontus Rosvall | 166154156189 | 665 | 166,3 | 4 | ||||
| Johan Thörn | 213242160170 | 785 | 196,3 | 4 | ||||
| Bordet | 379396316359 | 1 450 | 181,3 | 4 | ||||
| BK Lejonet F | 305295273332 | 1 205 | ||||||
| +/− | +74+101+43+27 | +245 | ||||||
| 6 | Omg 6 · 17 okt · Borta, Hörby | BS Olymp · Borta, Hörby | Vinst 12–7 | 145157135141 | 578 | 144,5 | 2 | |
| Pontus Rosvall | 145157135141 | 578 | 144,5 | 2 | ||||
| Johan Thörn | 157162219196 | 734 | 183,5 | 2 | ||||
| Bordet | 302319354337 | 1 312 | 164,0 | 2 | ||||
| BS Olymp | 289319327355 | 1 290 | ||||||
| +/− | +13±0+27−18 | +22 | ||||||
| 3 | Omg 3 · 19 sep · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Tramo IF · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 12–7 | 159174180136 | 649 | 162,3 | 2 | |
| Pontus Rosvall | 159174180136 | 649 | 162,3 | 2 | ||||
| Filip Landén | 214158198160 | 730 | 182,5 | 2 | ||||
| Bordet | 373332378296 | 1 379 | 172,4 | 2 | ||||
| Tramo IF | 274348294339 | 1 255 | ||||||
| +/− | +99−16+84−43 | +124 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Bjuv · Stonehenge | BK Strike F · Borta, Bjuv · Stonehenge | Vinst 20–0 | 155191160178 | 684 | 171,0 | 4 | |
| Pontus Rosvall | 155191160178 | 684 | 171,0 | 4 | ||||
| Filip Landén | 202224211201 | 838 | 209,5 | 4 | ||||
| Bordet | 357415371379 | 1 522 | 190,3 | 4 | ||||
| BK Strike F | 342374345277 | 1 338 | ||||||
| +/− | +15+41+26+102 | +184 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | BK Spiken F · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | Vinst 17–3 | 129–167143 | 439 | 146,3 | 2 | |
| Pontus Rosvall | 129–167143 | 439 | 146,3 | 2 | ||||
| Filip Landén | 187 | 187 | 187,0 | 1 | ||||
| Bertil Persson | 243136 | 379 | 189,5 | 1 | ||||
| Bordet | 316410279 | 1 005 | 167,5 | 2 | ||||
| BK Spiken F | 284312354 | 950 | ||||||
| +/− | +32+98−75 | +55 |
Perfekta serier
0
ingen 300 än
Snitt i seriespel
164,2
219 serier sedan 2021/22
Bästa match
790
172 · 195 · 233 · 190, jan 2022
200+-serier
21
av 219 serier · 10 %
Matchbäst
1
av 63 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
4
av 63 matcher · högst i laget
Avgöraren
40 av 76
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
22–21
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2026/27
Snitt i seriespel
159,0
23 serier 2026/27
Bästa match
684
155 · 191 · 160 · 178, sep 2026
200+-serier
0
av 23 serier · 0 %
Matchbäst
0
av 6 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 6 matcher · högst i laget
Avgöraren
6 av 9
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
2–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2024/25
Snitt i seriespel
154,1
38 serier 2024/25
Bästa match
729
171 · 190 · 213 · 155, feb 2025
200+-serier
2
av 38 serier · 5 %
Matchbäst
0
av 11 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 11 matcher · högst i laget
Avgöraren
6 av 14
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
9–1
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2023/24
Snitt i seriespel
169,9
41 serier 2023/24
Bästa match
757
154 · 200 · 233 · 170, mar 2024
200+-serier
5
av 41 serier · 12 %
Matchbäst
1
av 12 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
2
av 12 matcher · högst i laget
Avgöraren
12 av 14
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
3–6
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2022/23
Snitt i seriespel
166,8
54 serier 2022/23
Bästa match
746
232 · 159 · 148 · 207, mar 2023
200+-serier
7
av 54 serier · 13 %
Matchbäst
0
av 16 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 16 matcher · högst i laget
Avgöraren
8 av 20
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
4–10
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2021/22
Snitt i seriespel
166,1
63 serier 2021/22
Bästa match
790
172 · 195 · 233 · 190, jan 2022
200+-serier
7
av 63 serier · 11 %
Matchbäst
0
av 18 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 18 matcher · högst i laget
Avgöraren
8 av 19
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
4–4
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Snitt per säsong
Andel av lagets käglor
11,9 % i karriären · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Säsong för säsong
| Säsong | Lag | Serier | Snitt | Högsta | 200+ | Banpoäng | Visa matcherna | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026/27 | Playboys BCDiv 4 · 6 matcher | 23 | 159,0 | 195 | 0 | 15 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2024/25 | BK Full HouseB NVSK Västra · 11 matcher | 38 | 154,1 | 217 | 2 | 22 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2023/24 | BK Full House, FH/FL ÄngelholmF2 Div 3: 7 matcher · NVSK Västra: 5 matcher | 41 | 169,9 | 233 | 5 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022/23 | BK Full House, Falcon Ladies/Full HouseF2 Div 3: 13 matcher · B NVSK Västra: 2 matcher · F1 Div 1: 1 match | 54 | 166,8 | 232 | 7 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2021/22 | BK Full HouseF2 Div 3: 14 matcher · F1 Div 1: 4 matcher | 63 | 166,1 | 233 | 7 | 23 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Totalt | 5 säsonger, 4 lag · 63 matcher | 219 | 164,2 | 233 | 21 | 114 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Segrar
0
ingen seger än
Topp 10-placeringar
1
av 55 starter
Snitt i tävlingar
162,2
324 serier, utan hcp
Tävlingar per säsong
| Med hcp | Rent | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Datum | Tävling | Plats | Resultat | Snitt | Plats | Resultat | Snitt | Detaljer |
| 2023/24 18 starter · bästa 32:a · snitt 164,0 rent | ||||||||
| 25 maj 2024 | Skånemästerskapet final4 serier | 32 (beräknad) | 873 | 218,3 | 25 | 709 | 177,3 | |
|
||||||||
| 17 apr 2024 | Skånemästerskapet Lund6 serier | 45 | 1 230 | 205,0 | 61 | 984 | 164,0 | |
|
||||||||
| 17 apr 2024 | Skånemästerskapet Svedala6 serier | 81 | 1 278 | 213,0 | 99 | 1 032 | 172,0 | |
|
||||||||
| 17 apr 2024 | Skånemästerskapet Baltiska hallen6 serier | 85 | 1 277 | 212,8 | 102 | 1 031 | 171,8 | |
|
||||||||
| 29 mar 2024 | Skånemästerskapet Markaryd6 serier | 57 | 1 227 | 204,5 | 68 | 993 | 165,5 | |
|
||||||||
| 29 mar 2024 | Skånemästerskapet Osby6 serier | 81 | 1 244 | 207,3 | 92 | 1 010 | 168,3 | |
|
||||||||
| 6 mar 2024 | Skånemästerskapet Klippan6 serier | 169 | 1 073 | 178,8 | 166 | 839 | 139,8 | |
|
||||||||
| 6 mar 2024 | Skånemästerskapet Höganäs6 serier | 68 | 1 235 | 205,8 | 91 | 1 001 | 166,8 | |
|
||||||||
| 30 jan 2024 | Skånemästerskapet Helsingborg6 serier | 113 | 1 216 | 202,7 | 116 | 982 | 163,7 | |
|
||||||||
| 27 jan 2024 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 131 | 1 274 | 212,3 | 147 | 1 040 | 173,3 | |
|
||||||||
| 5 dec 2023 | Skånemästerskapet Hässleholm6 serier | 142 | 1 168 | 194,7 | 146 | 940 | 156,7 | |
|
||||||||
| 5 dec 2023 | Skånemästerskapet Perstorp6 serier | 128 | 1 163 | 193,8 | 122 | 935 | 155,8 | |
|
||||||||
| 31 okt 2023 | Skånemästerskapet Bjuv6 serier | 128 | 1 222 | 203,7 | 124 | 982 | 163,7 | |
|
||||||||
| 31 okt 2023 | Skånemästerskapet Åstorp6 serier | 134 | 1 245 | 207,5 | 146 | 1 005 | 167,5 | |
|
||||||||
| 26 sep 2023 | Skånemästerskapet Eslöv6 serier | 69 | 1 293 | 215,5 | 104 | 1 047 | 174,5 | |
|
||||||||
| 26 sep 2023 | Skånemästerskapet Trelleborg6 serier | 44 | 1 280 | 213,3 | 79 | 1 034 | 172,3 | |
|
||||||||
| 12 aug 2023 | Skånemästerskapet Kristianstad6 serier | 118 | 1 144 | 190,7 | 116 | 904 | 150,7 | |
|
||||||||
| 12 aug 2023 | Skånemästerskapet Hörby6 serier | 172 | 1 154 | 192,3 | 173 | 914 | 152,3 | |
|
||||||||
| 2022/23 16 starter · bästa 6:e · snitt 165,7 rent | ||||||||
| 27 maj 2023 | Skånemästerskapet · semifinal4 serier | 54 | 775 | 193,8 | 58 | 615 | 153,8 | |
|
||||||||
| 17 apr 2023 | Skånemästerskapet U23 Malmö6 serier | 64 | 1 325 | 220,8 | 102 | 1 085 | 180,8 | |
|
||||||||
| 17 apr 2023 | Skånemästerskapet · Svedala6 serier | 130 | 1 194 | 199,0 | 131 | 954 | 159,0 | |
|
||||||||
| 3 apr 2023 | Skånemästerskapet U23 Staffanstorp6 serier | 92 | 1 217 | 202,8 | 101 | 971 | 161,8 | |
|
||||||||
| 3 apr 2023 | Skånemästerskapet · Osby6 serier | 103 | 1 139 | 189,8 | 103 | 893 | 148,8 | |
|
||||||||
| 6 mar 2023 | Skånemästerskapet · Klippan6 serier | 105 | 1 168 | 194,7 | 123 | 916 | 152,7 | |
|
||||||||
| 6 mar 2023 | Skånemästerskapet U23 Höganäs6 serier | 14 | 1 488 | 248,0 | 69 | 1 236 | 206,0 | |
|
||||||||
| 30 jan 2023 | Skånemästerskapet · Ängelholm6 serier | 117 | 1 185 | 197,5 | 130 | 939 | 156,5 | |
|
||||||||
| 30 jan 2023 | Skånemästerskapet U23 Helsingborg6 serier | 96 | 1 281 | 213,5 | 120 | 1 035 | 172,5 | |
|
||||||||
| 25 dec 2022 | Skånemästerskapet · Markaryd6 serier | 6 | 1 427 | 237,8 | 39 | 1 175 | 195,8 | |
|
||||||||
| 25 dec 2022 | Skånemästerskapet U23 Tollarp6 serier | 12 | 1 450 | 241,7 | 50 | 1 198 | 199,7 | |
|
||||||||
| 5 dec 2022 | Skånemästerskapet · Perstorp6 serier | 110 | 1 156 | 192,7 | 120 | 904 | 150,7 | |
|
||||||||
| 5 dec 2022 | Skånemästerskapet U23 Hässleholm6 serier | 120 | 1 240 | 206,7 | 140 | 988 | 164,7 | |
|
||||||||
| 31 okt 2022 | Skånemästerskapet · Bjuv6 serier | 146 | 1 092 | 182,0 | 142 | 840 | 140,0 | |
|
||||||||
| 31 okt 2022 | Skånemästerskapet U23 Åstorp6 serier | 177 | 1 147 | 191,2 | 169 | 895 | 149,2 | |
|
||||||||
| 26 sep 2022 | Skånemästerskapet U23 Eslöv6 serier | 155 | 1 185 | 197,5 | 156 | 933 | 155,5 | |
|
||||||||
| 2021/22 16 starter · bästa 20:e · snitt 158,6 rent | ||||||||
| 28 maj 2022 | Skånemästerskapet · Semifinal4 serier | 44 | 799 | 199,8 | 47 | 627 | 156,8 | |
|
||||||||
| 23 apr 2022 | Skånemästerskapet · Trelleborg6 serier | 67 | 1 199 | 199,8 | 70 | 941 | 156,8 | |
|
||||||||
| 23 apr 2022 | Skånemästerskapet · Kristianstad6 serier | 34 | 1 284 | 214,0 | 58 | 1 026 | 171,0 | |
|
||||||||
| 23 apr 2022 | Skånemästerskapet · Hörby6 serier | 74 | 1 190 | 198,3 | 82 | 932 | 155,3 | |
|
||||||||
| 12 mar 2022 | Skånemästerskapet · Svedala6 serier | 54 | 1 286 | 214,3 | 85 | 1 022 | 170,3 | |
|
||||||||
| 12 mar 2022 | Skånemästerskapet · Staffanstorp6 serier | 55 | 1 261 | 210,2 | 75 | 997 | 166,2 | |
|
||||||||
| 31 jan 2022 | Skånemästerskapet · Helsingborg6 serier | 52 | 1 319 | 219,8 | 86 | 1 037 | 172,8 | |
|
||||||||
| 31 jan 2022 | Skånemästerskapet · Ängelholm6 serier | 20 | 1 405 | 234,2 | 67 | 1 123 | 187,2 | |
|
||||||||
| 6 nov 2021 | Skånemästerskapet · Lund6 serier | 90 | 1 154 | 192,3 | 95 | 866 | 144,3 | |
|
||||||||
| 6 nov 2021 | Skånemästerskapet · Bjuv6 serier | 110 | 1 170 | 195,0 | 113 | 882 | 147,0 | |
|
||||||||
| 6 nov 2021 | Skånemästerskapet · Åstorp6 serier | 102 | 1 241 | 206,8 | 111 | 953 | 158,8 | |
|
||||||||
| 2 okt 2021 | Skånemästerskapet · Eslöv6 serier | 82 | 1 243 | 207,2 | 112 | 949 | 158,2 | |
|
||||||||
| 2 okt 2021 | Skånemästerskapet · Höganäs6 serier | 29 | 1 307 | 217,8 | 66 | 1 013 | 168,8 | |
|
||||||||
| 2 okt 2021 | Skånemästerskapet · Klippan6 serier | 83 | 1 218 | 203,0 | 107 | 924 | 154,0 | |
|
||||||||
| 1 aug 2021 | Skånemästerskapet Perstorp6 serier | 121 | 1 058 | 176,3 | 121 | 776 | 129,3 | |
|
||||||||
| 1 aug 2021 | Skånemästerskapet Hässleholm6 serier | 92 | 1 127 | 187,8 | 105 | 845 | 140,8 | |
|
||||||||
| 2020/21 5 starter · bästa 42:a · snitt 156,3 rent | ||||||||
| 29 okt 2020 | Skånemästerskapet Åstorp6 serier | 106 | 1 209 | 201,5 | 116 | 909 | 151,5 | |
|
||||||||
| 29 okt 2020 | Skånemästerskapet Bjuv6 serier | 42 | 1 327 | 221,2 | 86 | 1 027 | 171,2 | |
|
||||||||
| 28 sep 2020 | Skånemästerskapet Eslöv6 serier | 124 | 1 102 | 183,7 | 129 | 880 | 146,7 | |
|
||||||||
| 28 sep 2020 | Skånemästerskapet Staffanstorp6 serier | 81 | 1 212 | 202,0 | 80 | 990 | 165,0 | |
|
||||||||
| 28 sep 2020 | Skånemästerskapet Hörby6 serier | 119 | 1 104 | 184,0 | 117 | 882 | 147,0 | |
|
||||||||
Karriären
Hallar och olja
Partner och motstånd
Svitar och milstolpar
Spelpartner
| J. Mattsson | 4 | 4 av 4 | 100 % | 158,5 | 180,3 |
|---|---|---|---|---|---|
| C. Johansson | 2 | 2 av 2 | 100 % | 175,0 | 189,3 |
| Johan Stålhammar | 1 | 1 av 1 | 100 % | 189,0 | 194,5 |
| L. Rittbring Jönsson | 1 | 1 av 1 | 100 % | 160,0 | 169,5 |
| S. Hreinsson | 1 | 1 av 1 | 100 % | 111,0 | 153,5 |
| K. Andersson | 5 | 4 av 5 | 80 % | 149,8 | 183,5 |
| S. Lundahl | 5 | 4 av 5 | 80 % | 157,6 | 163,3 |
| Filip Landén | 9 | 7 av 9 | 78 % | 162,4 | 178,7 |
| U. Nilsson | 9 | 7 av 9 | 78 % | 167,7 | 174,4 |
| A. Strand | 8 | 6 av 8 | 75 % | 158,8 | 169,8 |
| E. Andersson | 4 | 3 av 4 | 75 % | 190,5 | 193,9 |
| A. Olofsson | 4 | 3 av 4 | 75 % | 180,3 | 167,4 |
| P. Höst | 11 | 7 av 11 | 64 % | 160,5 | 151,1 |
| Johan Thörn | 19 | 11 av 19 | 58 % | 161,6 | 171,2 |
| H. Sinander | 23 | 12 av 23 | 52 % | 174,7 | 171,5 |
| F. Landen | 44 | 22 av 44 | 50 % | 166,8 | 169,0 |
| C. Larsson | 10 | 5 av 10 | 50 % | 163,8 | 159,9 |
| M. Andersson | 4 | 2 av 4 | 50 % | 156,0 | 162,3 |
| K. Vöcks Andersson | 2 | 1 av 2 | 50 % | 179,5 | 168,8 |
| R. Machmüller | 2 | 1 av 2 | 50 % | 153,5 | 154,3 |
| N. Dziamalek | 2 | 1 av 2 | 50 % | 155,5 | 134,8 |
| M. Wennberg | 13 | 5 av 13 | 38 % | 169,5 | 179,1 |
| J. Bergqvist | 3 | 1 av 3 | 33 % | 183,7 | 157,5 |
| Thomas Strömberg Jönsson | 4 | 1 av 4 | 25 % | 165,3 | 175,5 |
| Lars Borggren | 4 | 1 av 4 | 25 % | 160,8 | 173,5 |
| Bertil Persson | 4 | 1 av 4 | 25 % | 150,8 | 159,3 |
| E. Nilsson | 4 | 0 av 4 | 0 % | 155,3 | 160,4 |
| J. Krigård | 4 | 0 av 4 | 0 % | 150,0 | 149,1 |
| B. Wretling | 3 | 0 av 3 | 0 % | 156,7 | 139,2 |
| R. Sappelt | 2 | 0 av 2 | 0 % | 160,0 | 191,5 |
| R. Lantz | 2 | 0 av 2 | 0 % | 152,5 | 165,5 |
| M. Ståhl | 2 | 0 av 2 | 0 % | 150,0 | 157,5 |
| B. Herrlin | 2 | 0 av 2 | 0 % | 135,5 | 145,3 |
| H. Nilsson | 1 | 0 av 1 | 0 % | 124,0 | 137,0 |
| E. Ahlström | 1 | 0 av 1 | 0 % | 141,0 | 123,0 |
Serier i samma par, på samma bord · guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
I siffror
Snitt per säsong
Seriernas fördelning
219 serier i seriespel sedan 2021/22
Oljeprofilerna
| Stonehenge | 70 | 176,4 | 233 | sep 2026 |
|---|---|---|---|---|
| BDA 40 2025 | 12 | 157,7 | 189 | okt 2026 |
| 2023 BDA 40 | 11 | 161,7 | 187 | mar 2024 |
| EA 42 2022 | 10 | 152,5 | 190 | okt 2023 |
| 2023 BDA 42 | 8 | 170,0 | 233 | mar 2024 |
| Allsvenskan 39 2018 | 4 | 169,8 | 213 | mar 2022 |
| Allsvenskan 41 2018 | 4 | 164,5 | 217 | jan 2022 |
| Bredd 42 2021 | 4 | 159,0 | 174 | mar 2022 |
| Allsvenskan 40 2018 | 4 | 149,5 | 155 | jan 2022 |
| Middle Road V2 | 4 | 141,0 | 152 | jan 2023 |
| Bredd 38 2021 | 3 | 158,7 | 170 | jan 2022 |
| BDA 41 2026 | 3 | 146,3 | 167 | sep 2026 |
| Inferno | 3 | 143,7 | 166 | nov 2021 |
| Elitserien 44 2021 | 2 | 128,0 | 157 | sep 2021 |
| Allsvenskan 39 2021 | 2 | 127,5 | 140 | jan 2022 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Hallarna
| Ängelholm Lucky Bowl · hemma | 109 | 166,3 | 233 | 32 |
|---|---|---|---|---|
| Bjuvs Bowlinghall | 30 | 174,3 | 213 | 8 |
| Klippan Bowlinghall | 16 | 163,5 | 233 | 4 |
| Höganäs Bowlinghall | 7 | 167,4 | 217 | 2 |
| Hörby Bowlinghall | 7 | 155,1 | 195 | 2 |
| Åstorps Bowlinghall | 7 | 151,4 | 176 | 2 |
| Helsingborgs Bowlinghall | 6 | 135,7 | 165 | 2 |
| Hässleholms Bowlinghall | 5 | 149,0 | 190 | 2 |
| Kristianstad - Idrottshallen | 5 | 156,0 | 176 | 2 |
| Markaryds Bowlinghall | 4 | 156,0 | 170 | 1 |
| Tingsryds Bowlinghall | 4 | 175,8 | 195 | 1 |
| Falkenbergs Bowlinghall | 4 | 159,0 | 174 | 1 |
| Getinge Bowlinghall | 4 | 169,8 | 213 | 1 |
| Knislinge Bowlinghall | 4 | 141,0 | 152 | 1 |
| Perstorps Bowlinghall | 4 | 171,3 | 210 | 1 |
| Växjö Knock ´em Down | 3 | 143,7 | 166 | 1 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Snitt per serie, hela karriären
- Serie 1160,7
- Serie 2164,0
- Serie 3166,9
- Serie 4164,9
Pontus Rosvall
Kontakt