Laget
Mats Olsson
Säsongen 2026/27: snitt 166,6 · plats 9 i laget
- Vinnare Seniortouren · Ängelholm 2018
- Seriesegrare Div 2 SG 2016/17
- Seriesegrare NVSK Västra 2014/15
- Bästa match 956
Snitt
166,6
14 serier
Hemma
165,8
6 serier
Borta
167,1
8 serier
Banpoäng
14
av 14 möjliga · 100 %
Plats
9
i laget
Högsta serie
201
mot BK Spiken F
Bästa match
710
mot BK Spiken F
200+-serier
1
av 14 serier · 7 %
Formkurva
Andel av lagets käglor
11,4 % den här säsongen · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Snitt per serie
- Serie 1169,3
- Serie 2163,5
- Serie 3170,7
- Serie 4163,0
Spelpartner
- PartnerBanpoängEgetParet
- Johan Thörn14 av 14166,6183,4
Snitt per hall
- HallSnittSerier
- Bjuvs Bowlinghall167,34
- Åstorps Bowlinghall167,04
- Ängelholm Lucky Bowl165,86
Snitt per oljeprofil
- OljeprofilSnittSerier
- Stonehenge167,34
- BDA 41 2026167,04
- BDA 40 2025165,86
Matcherna
| Omg | Datum | Mot | Lagets resultat | Serier | Totalt | Snitt | Banp. | Visa matchen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7 | Omg 7 · 25 okt · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | BK Znax · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 14–6 | 155130–– | 285 | 142,5 | 2 | |
| Mats Olsson | 155130–– | 285 | 142,5 | 2 | ||||
| Johan Thörn | 235177 | 412 | 206,0 | 2 | ||||
| Bordet | 390307 | 697 | 174,3 | 2 | ||||
| BK Znax | 336282 | 618 | ||||||
| +/− | +54+25 | +79 | ||||||
| 4 | Omg 4 · 26 sep · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | BK Spiken F · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 18–2 | 201197151161 | 710 | 177,5 | 4 | |
| Mats Olsson | 201197151161 | 710 | 177,5 | 4 | ||||
| Johan Thörn | 174172200195 | 741 | 185,3 | 4 | ||||
| Bordet | 375369351356 | 1 451 | 181,4 | 4 | ||||
| BK Spiken F | 367250337314 | 1 268 | ||||||
| +/− | +8+119+14+42 | +183 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Bjuv · Stonehenge | BK Strike F · Borta, Bjuv · Stonehenge | Vinst 20–0 | 167143190169 | 669 | 167,3 | 4 | |
| Mats Olsson | 167143190169 | 669 | 167,3 | 4 | ||||
| Johan Thörn | 185233258225 | 901 | 225,3 | 4 | ||||
| Bordet | 352376448394 | 1 570 | 196,3 | 4 | ||||
| BK Strike F | 337260345266 | 1 208 | ||||||
| +/− | +15+116+103+128 | +362 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | BK Spiken F · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | Vinst 17–3 | 154184171159 | 668 | 167,0 | 4 | |
| Mats Olsson | 154184171159 | 668 | 167,0 | 4 | ||||
| Johan Thörn | 196183182187 | 748 | 187,0 | 4 | ||||
| Bordet | 350367353346 | 1 416 | 177,0 | 4 | ||||
| BK Spiken F | 331323324314 | 1 292 | ||||||
| +/− | +19+44+29+32 | +124 |
Perfekta serier
0
ingen 300 än
Snitt i seriespel
187,6
286 serier sedan 2014/15
Bästa match
956
257 · 254 · 226 · 219, apr 2016
200+-serier
87
av 286 serier · 30 %
Matchbäst
4
av 78 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
9
av 78 matcher · högst i laget
Avgöraren
51 av 101
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
26–26
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2026/27
Snitt i seriespel
166,6
14 serier 2026/27
Bästa match
710
201 · 197 · 151 · 161, sep 2026
200+-serier
1
av 14 serier · 7 %
Matchbäst
0
av 4 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 4 matcher · högst i laget
Avgöraren
4 av 4
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
3–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2022/23
Snitt i seriespel
181,1
20 serier 2022/23
Bästa match
791
222 · 203 · 199 · 167, mar 2023
200+-serier
4
av 20 serier · 20 %
Matchbäst
0
av 5 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 5 matcher · högst i laget
Avgöraren
3 av 6
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
2–1
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2021/22
Snitt i seriespel
188,0
23 serier 2021/22
Bästa match
854
214 · 201 · 218 · 221, apr 2022
200+-serier
9
av 23 serier · 39 %
Matchbäst
0
av 7 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 7 matcher · högst i laget
Avgöraren
3 av 9
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
3–3
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2019/20
Snitt i seriespel
178,5
4 serier 2019/20
Bästa match
714
193 · 171 · 179 · 171, jan 2020
200+-serier
0
av 4 serier · 0 %
Matchbäst
0
av 1 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 1 matcher · högst i laget
Avgöraren
2 av 2
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
0–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2018/19
Snitt i seriespel
192,6
16 serier 2018/19
Bästa match
844
181 · 212 · 243 · 208, apr 2019
200+-serier
5
av 16 serier · 31 %
Matchbäst
1
av 4 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 4 matcher · högst i laget
Avgöraren
3 av 5
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
3–2
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2017/18
Snitt i seriespel
191,1
52 serier 2017/18
Bästa match
889
200 · 226 · 227 · 236, dec 2017
200+-serier
19
av 52 serier · 37 %
Matchbäst
1
av 15 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
2
av 15 matcher · högst i laget
Avgöraren
11 av 20
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
3–5
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2016/17
Snitt i seriespel
185,6
65 serier 2016/17
Bästa match
810
220 · 223 · 209 · 158, okt 2016
200+-serier
18
av 65 serier · 28 %
Matchbäst
0
av 18 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 18 matcher · högst i laget
Avgöraren
13 av 24
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
4–10
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2015/16
Snitt i seriespel
191,6
72 serier 2015/16
Bästa match
956
257 · 254 · 226 · 219, apr 2016
200+-serier
24
av 72 serier · 33 %
Matchbäst
1
av 19 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
5
av 19 matcher · högst i laget
Avgöraren
8 av 24
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
6–5
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2014/15
Snitt i seriespel
189,5
20 serier 2014/15
Bästa match
926
223 · 245 · 221 · 237, mar 2015
200+-serier
7
av 20 serier · 35 %
Matchbäst
1
av 5 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 5 matcher · högst i laget
Avgöraren
4 av 7
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
2–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Snitt per säsong
Andel av lagets käglor
12,4 % i karriären · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Säsong för säsong
| Säsong | Lag | Serier | Snitt | Högsta | 200+ | Banpoäng | Visa matcherna | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026/27 | Playboys BCDiv 4 · 4 matcher | 14 | 166,6 | 201 | 1 | 14 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022/23 | BK Full HouseF2 Div 3: 3 matcher · F1 Div 1: 2 matcher | 20 | 181,1 | 222 | 4 | 13 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2021/22 | BK Full HouseF1 Div 1: 5 matcher · F1 Kval till Div 1: 2 matcher | 23 | 188,0 | 232 | 9 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2019/20 | BK Full HouseF1 Div 1 · 1 match | 4 | 178,5 | 193 | 0 | 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2018/19 | BK Ohm, BK Full HouseF Div 3: 2 matcher · B NVSK Västra: 1 match · F1 Div 2: 1 match | 16 | 192,6 | 267 | 5 | 12 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2017/18 | BK Ohm, Team ÅstorpDiv 1: 7 matcher · F Div 2: 7 matcher · B NVSK Västra: 1 match | 52 | 191,1 | 249 | 19 | 21 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2016/17 | BK OhmDiv 2: 13 matcher · F Div 3: 5 matcher | 65 | 185,6 | 244 | 18 | 39 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2015/16 | BK OhmDiv 1 · 19 matcher | 72 | 191,6 | 257 | 24 | 31 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2014/15 | BK OhmB NVSK Västra: 3 matcher · Div 1: 2 matcher | 20 | 189,5 | 245 | 7 | 14 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Totalt | 9 säsonger, 4 lag · 78 matcher | 286 | 187,6 | 267 | 87 | 157 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Segrar
1
Seniortouren · Ängelholm
Topp 10-placeringar
5
av 43 starter
Snitt i tävlingar
196,9
303 serier, utan hcp
Tävlingar per säsong
| Med hcp | Rent | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Datum | Tävling | Plats | Resultat | Snitt | Plats | Resultat | Snitt | Detaljer |
| 2024/25 1 start · bästa 150:e · snitt 189,0 rent | ||||||||
| 10 mar 2025 | Senior Tour Ängelholm6 serier | 150 | 1 206 | 201,0 | 88 | 1 134 | 189,0 | |
|
||||||||
| 2023/24 2 starter · bästa 29:e · snitt 199,3 rent | ||||||||
| 4 mar 2024 | Senior Tour Ängelholm6 serier | 135 | 1 226 | 204,3 | 66 | 1 124 | 187,3 | |
|
||||||||
| 27 jan 2024 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 29 | 1 394 | 232,3 | 35 | 1 268 | 211,3 | |
|
||||||||
| 2022/23 1 start · bästa 69:e · snitt 198,0 rent | ||||||||
| 25 mar 2023 | Senior Tour Ängelholm6 serier | 69 | 1 308 | 218,0 | 31 | 1 188 | 198,0 | |
|
||||||||
| 2021/22 4 starter · bästa 19:e · snitt 202,7 rent | ||||||||
| 14 mar 2022 | Senior Tour Ängelholm6 serier | 62 | 1 390 | 231,7 | 29 | 1 252 | 208,7 | |
|
||||||||
| 12 mar 2022 | Skånemästerskapet · Svedala6 serier | 19 | 1 353 | 225,5 | 24 | 1 209 | 201,5 | |
|
||||||||
| 12 mar 2022 | Skånemästerskapet · Staffanstorp6 serier | 73 | 1 220 | 203,3 | 52 | 1 076 | 179,3 | |
|
||||||||
| 31 jan 2022 | Skånemästerskapet · Ängelholm6 serier | 26 | 1 393 | 232,2 | 16 | 1 327 | 221,2 | |
|
||||||||
| 2020/21 1 start · bästa 21:a · snitt 199,3 rent | ||||||||
| 8 aug 2020 | Seniortouren · Ängelholm11 serier | 21 | 2 390 | 217,3 | 13 | 2 192 | 199,3 | |
|
||||||||
| 2019/20 2 starter · bästa 22:a · snitt 208,9 rent | ||||||||
| 2 mar 2020 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 22 | 1 389 | 231,5 | 12 | 1 323 | 220,5 | |
|
||||||||
| 1 nov 2019 | Skånemästerskapet Åstorp6 serier | 64 | 1 256 | 209,3 | 31 | 1 184 | 197,3 | |
|
||||||||
| 2018/19 5 starter · bästa 3:e · snitt 207,9 rent | ||||||||
| 6 apr 2019 | Seniortouren · Ängelholm11 serier | 34 | 2 512 | 228,4 | 13 | 2 292 | 208,4 | |
|
||||||||
| 15 mar 2019 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 60 | 1 343 | 223,8 | 34 | 1 247 | 207,8 | |
|
||||||||
| 14 mar 2019 | Åstorp Open6 serier | 10 | 1 392 | 232,0 | 9 | 1 302 | 217,0 | |
|
||||||||
| 2 nov 2018 | Skånemästerskapet Åstorp6 serier | 3 | 1 435 | 239,2 | 3 | 1 327 | 221,2 | |
|
||||||||
| 2 nov 2018 | Skånemästerskapet Bjuv6 serier | 77 | 1 212 | 202,0 | 45 | 1 110 | 185,0 | |
|
||||||||
| 2017/18 4 starter · 1 seger · snitt 203,0 rent | ||||||||
| 27 apr 2018 | Skånemästerskapet Höganäs6 serier | 118 | 1 111 | 185,2 | 56 | 1 015 | 169,2 | |
|
||||||||
| 23 mar 2018 | Åstorp Open6 serier | 41 | 1 324 | 220,7 | 43 | 1 198 | 199,7 | |
|
||||||||
| 24 feb 2018 | Seniortouren · ÄngelholmSeniortouren stop 7 · Ängelholm · 21 serier | 1 | 5 008 | 238,5 | 1 | 4 525 | 215,5 | |
|
||||||||
| 3 nov 2017 | Skånemästerskapet Åstorp6 serier | 51 | 1 299 | 216,5 | 47 | 1 179 | 196,5 | |
|
||||||||
| 2016/17 3 starter · bästa 34:e · snitt 185,4 rent | ||||||||
| 11 mar 2017 | Åstorp Open6 serier | 34 | 1 353 | 225,5 | 33 | 1 233 | 205,5 | |
|
||||||||
| 5 nov 2016 | Skånemästerskapet Bjuv6 serier | 70 | 1 064 | 177,3 | 59 | 986 | 164,3 | |
|
||||||||
| 5 nov 2016 | Skånemästerskapet Åstorp6 serier | 59 | 1 196 | 199,3 | 35 | 1 118 | 186,3 | |
|
||||||||
| 2015/16 15 starter · bästa 2:a · snitt 191,6 rent | ||||||||
| 7 maj 2016 | Tomelilla Maraton16 serier | 122 | 3 084 | 192,8 | 55 | 2 876 | 179,8 | |
|
||||||||
| 6 apr 2016 | Skånemästerskapet Söderslätt6 serier | 64 | 1 269 | 211,5 | 44 | 1 179 | 196,5 | |
|
||||||||
| 6 apr 2016 | Skånemästerskapet Tomelilla6 serier | 48 | 1 207 | 201,2 | 28 | 1 117 | 186,2 | |
|
||||||||
| 12 mar 2016 | Skånemästerskapet Höganäs6 serier | 51 | 1 280 | 213,3 | 34 | 1 178 | 196,3 | |
|
||||||||
| 12 mar 2016 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 33 | 1 256 | 209,3 | 20 | 1 154 | 192,3 | |
|
||||||||
| 5 feb 2016 | Åstorp Open6 serier | 13 | 1 422 | 237,0 | 17 | 1 302 | 217,0 | |
|
||||||||
| 1 dec 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Hässleholm6 serier | 93 | 1 185 | 197,5 | 79 | 1 059 | 176,5 | |
|
||||||||
| 1 dec 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Osby6 serier | 53 | 1 212 | 202,0 | 38 | 1 104 | 184,0 | |
|
||||||||
| 31 okt 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Åstorp6 serier | 11 | 1 390 | 231,7 | 13 | 1 270 | 211,7 | |
|
||||||||
| 31 okt 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Lund6 serier | 55 | 1 217 | 202,8 | 48 | 1 097 | 182,8 | |
|
||||||||
| 31 okt 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Svedala6 serier | 54 | 1 266 | 211,0 | 44 | 1 146 | 191,0 | |
|
||||||||
| 31 okt 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Perstorp6 serier | 26 | 1 231 | 205,2 | 17 | 1 111 | 185,2 | |
|
||||||||
| 29 aug 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Höganäs6 serier | 2 | 1 541 | 256,8 | 4 | 1 421 | 236,8 | |
|
||||||||
| 29 aug 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Ängelholm6 serier | 25 | 1 245 | 207,5 | 25 | 1 125 | 187,5 | |
|
||||||||
| 29 aug 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Hörby6 serier | 68 | 1 139 | 189,8 | 52 | 1 019 | 169,8 | |
|
||||||||
| 2014/15 5 starter · bästa 2:a · snitt 192,1 rent | ||||||||
| 29 apr 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Trelleborg Söderslätt6 serier | 53 | 1 236 | 206,0 | 39 | 1 110 | 185,0 | |
|
||||||||
| 29 apr 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Trelleborg6 serier | 36 | 1 328 | 221,3 | 27 | 1 202 | 200,3 | |
|
||||||||
| 2 apr 2015 | Tomelilla Maraton16 serier | 2 | 3 761 | 235,1 | 32 | 3 153 | 197,1 | |
|
||||||||
| 20 mar 2015 | Skånemästerskapet 2015 · Bjuv6 serier | 11 | 1 331 | 221,8 | 18 | 1 169 | 194,8 | |
|
||||||||
| 14 mar 2015 | Skånetouren Ängelholm · del 46 serier | 81 | 1 170 | 195,0 | 55 | 1 050 | 175,0 | |
|
||||||||
Karriären
Hallar och olja
Partner och motstånd
Svitar och milstolpar
Spelpartner
| Johan Thörn | 14 | 14 av 14 | 100 % | 166,6 | 183,4 |
|---|---|---|---|---|---|
| R. Teece | 4 | 4 av 4 | 100 % | 213,5 | 224,6 |
| J. Klyft | 4 | 4 av 4 | 100 % | 201,3 | 202,5 |
| B. Ohrberg | 4 | 4 av 4 | 100 % | 211,0 | 198,6 |
| E. Palmqvist | 4 | 4 av 4 | 100 % | 222,3 | 195,5 |
| R. Sappelt | 4 | 4 av 4 | 100 % | 184,5 | 186,0 |
| I. Johansson | 4 | 4 av 4 | 100 % | 182,0 | 184,5 |
| T. Eliasson | 2 | 2 av 2 | 100 % | 184,5 | 199,0 |
| V. Komet | 2 | 2 av 2 | 100 % | 201,5 | 185,8 |
| C. Nilsson | 1 | 1 av 1 | 100 % | 233,0 | 212,0 |
| P. Comét | 1 | 1 av 1 | 100 % | 189,0 | 206,5 |
| S. Sebek | 1 | 1 av 1 | 100 % | 177,0 | 173,0 |
| B. Jönsson | 4 | 3 av 4 | 75 % | 188,3 | 193,0 |
| R. Gullberg | 4 | 3 av 4 | 75 % | 198,5 | 191,5 |
| M. Komet | 22 | 15 av 22 | 68 % | 185,1 | 189,4 |
| Å. Borggren | 12 | 8 av 12 | 67 % | 199,0 | 194,0 |
| M. Ahlberg | 16 | 10 av 16 | 63 % | 185,9 | 186,1 |
| M. Stéen | 8 | 5 av 8 | 63 % | 189,8 | 186,4 |
| U. Johansson | 10 | 6 av 10 | 60 % | 200,7 | 190,6 |
| P. Andersson | 4 | 2 av 4 | 50 % | 178,5 | 192,6 |
| J. Långberg | 19 | 9 av 19 | 47 % | 191,8 | 189,1 |
| G. Olsson | 19 | 9 av 19 | 47 % | 174,3 | 175,9 |
| O. Olsson | 43 | 19 av 43 | 44 % | 188,8 | 189,9 |
| A. Magnusson | 12 | 5 av 12 | 42 % | 190,3 | 197,7 |
| M. Andersson | 14 | 5 av 14 | 36 % | 178,9 | 188,3 |
| O. Olander | 29 | 10 av 29 | 34 % | 189,6 | 187,6 |
| L. Karlsson | 8 | 2 av 8 | 25 % | 175,9 | 188,3 |
| C. Johansson | 6 | 1 av 6 | 17 % | 183,0 | 185,6 |
| J. Sjörén | 6 | 0 av 6 | 0 % | 193,3 | 190,8 |
| J. Jerfström | 3 | 0 av 3 | 0 % | 162,7 | 185,0 |
| P. Nilsson | 1 | 0 av 1 | 0 % | 192,0 | 181,0 |
| Johan Stålhammar | 1 | 0 av 1 | 0 % | 172,0 | 169,5 |
Serier i samma par, på samma bord · guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
I siffror
Snitt per säsong
Seriernas fördelning
286 serier i seriespel sedan 2014/15
Oljeprofilerna
| Elitserien 41 2016 | 33 | 192,3 | 244 | apr 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Score King | 28 | 198,3 | 257 | apr 2016 |
| Allsvenskan 43 2016 | 24 | 185,3 | 224 | jan 2018 |
| Stonehenge | 17 | 184,0 | 221 | sep 2026 |
| Elitserien 43 2016 | 15 | 183,7 | 233 | dec 2017 |
| Allsvenskan 41 2016 | 12 | 191,5 | 213 | mar 2018 |
| Middle road | 12 | 188,2 | 223 | nov 2018 |
| Allsvenskan 39 2016 | 12 | 161,8 | 189 | apr 2017 |
| Elitserien 44 2018 | 8 | 189,9 | 267 | jan 2020 |
| EA 39 2022 v3 | 8 | 170,6 | 184 | sep 2022 |
| Kval 2022 | 7 | 203,4 | 232 | maj 2022 |
| Räven | 7 | 186,3 | 233 | mar 2018 |
| BDA 40 2025 | 6 | 165,8 | 201 | sep 2026 |
| Elitserien 39 2016 | 4 | 211,5 | 249 | feb 2018 |
| Lunds Bowlinghall 2017 | 4 | 204,5 | 222 | mar 2018 |
| Athens | 4 | 202,8 | 223 | jan 2016 |
| BDA 39 2022 | 4 | 197,8 | 222 | mar 2023 |
| Boardwalk | 4 | 194,0 | 212 | sep 2015 |
| Tokyo | 4 | 192,5 | 202 | nov 2015 |
| Allsvenskan 37 2016 | 4 | 188,5 | 209 | mar 2018 |
| EA 42 2022 | 4 | 181,8 | 200 | mar 2023 |
| Winding Road | 4 | 180,5 | 189 | nov 2015 |
| Seoul | 4 | 179,8 | 201 | feb 2016 |
| Allsvenskan 39 2021 | 4 | 172,8 | 185 | feb 2022 |
| 37-38 | 4 | 167,5 | 180 | feb 2016 |
| BDA 41 2026 | 4 | 167,0 | 184 | sep 2026 |
| Abbey road | 4 | 164,8 | 180 | sep 2015 |
| Södan42 | 3 | 162,7 | 187 | feb 2022 |
| Pinball Wizard 42,5 Fot | 2 | 189,5 | 191 | sep 2017 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Hallarna
| Ängelholm Lucky Bowl · hemma | 47 | 188,2 | 267 | 13 |
|---|---|---|---|---|
| Åstorps Bowlinghall | 106 | 190,1 | 257 | 31 |
| Malmö - Baltiska | 24 | 184,0 | 222 | 6 |
| Klippan Bowlinghall | 23 | 190,2 | 232 | 6 |
| Helsingborgs Bowlinghall | 16 | 174,3 | 223 | 4 |
| Bjuvs Bowlinghall | 12 | 182,3 | 223 | 3 |
| Tingsryds Bowlinghall | 8 | 192,4 | 213 | 2 |
| Trelleborg - Söderslätt | 7 | 172,4 | 201 | 2 |
| Markaryds Bowlinghall | 4 | 231,5 | 245 | 1 |
| Värnamo Bowlinghall | 4 | 164,8 | 180 | 1 |
| Kalmar Bowlinghall | 4 | 192,5 | 202 | 1 |
| Kristianstad - Idrottshallen | 4 | 180,5 | 189 | 1 |
| Löddeköpings Bowlinghall | 4 | 167,5 | 180 | 1 |
| Eslövs Bowlinghall | 4 | 192,0 | 211 | 1 |
| Perstorps Bowlinghall | 4 | 211,5 | 249 | 1 |
| Växjö Knock ´em Down | 4 | 188,5 | 209 | 1 |
| Lunds Bowlinghall | 4 | 204,5 | 222 | 1 |
| Staffanstorps Bowlinghall | 4 | 172,8 | 185 | 1 |
| Hörby Bowlinghall | 3 | 177,0 | 204 | 1 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Snitt per serie, hela karriären
- Serie 1186,6
- Serie 2183,6
- Serie 3189,4
- Serie 4191,2
Mats Olsson
Kontakt