Laget
Linus Elfberg
Säsongen 2026/27: snitt 184,6 · plats 5 i laget
- Seriesegrare Skåneligan Division 2 B 2010/11
- Bästa match 900
- 2 säsonger i Div 1
Snitt
184,6
12 serier
Hemma
189,6
8 serier
Borta
174,5
4 serier
Banpoäng
10
av 12 möjliga · 83 %
Plats
5
i laget
Högsta serie
214
mot BK Znax
Bästa match
780
mot BK Znax
200+-serier
4
av 12 serier · 33 %
Formkurva
Andel av lagets käglor
12,6 % den här säsongen · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Snitt per serie
- Serie 1190,3
- Serie 2167,3
- Serie 3183,7
- Serie 4197,0
Spelpartner
- PartnerBanpoängEgetParet
- Filip Landén4 av 4174,5176,6
- Daniel Svensson3 av 4195,0201,5
- Johan Thörn3 av 4184,3199,5
Snitt per hall
- HallSnittSerier
- Ängelholm Lucky Bowl189,68
- Klippan Bowlinghall174,54
Snitt per oljeprofil
- OljeprofilSnittSerier
- BDA 40 2025189,68
- BDA 41 2026174,54
Matcherna
| Omg | Datum | Mot | Lagets resultat | Serier | Totalt | Snitt | Banp. | Visa matchen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7 | Omg 7 · 25 okt · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | BK Znax · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 14–6 | 187178201214 | 780 | 195,0 | 3 | |
| Linus Elfberg | 187178201214 | 780 | 195,0 | 3 | ||||
| Daniel Svensson | 193225238176 | 832 | 208,0 | 3 | ||||
| Bordet | 380403439390 | 1 612 | 201,5 | 3 | ||||
| BK Znax | 407301291292 | 1 291 | ||||||
| +/− | −27+102+148+98 | +321 | ||||||
| 6 | Omg 6 · 17 okt · Borta, Klippan · BDA 41 2026 | BK Lejonet F · Borta, Klippan · BDA 41 2026 | Vinst 17–2 | 181172180165 | 698 | 174,5 | 4 | |
| Linus Elfberg | 181172180165 | 698 | 174,5 | 4 | ||||
| Filip Landén | 202176173164 | 715 | 178,8 | 4 | ||||
| Bordet | 383348353329 | 1 413 | 176,6 | 4 | ||||
| BK Lejonet F | 270283281268 | 1 102 | ||||||
| +/− | +113+65+72+61 | +311 | ||||||
| 5 | Omg 5 · 10 okt · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Höganäs BC F2 · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 12–8 | 203152170212 | 737 | 184,3 | 3 | |
| Linus Elfberg | 203152170212 | 737 | 184,3 | 3 | ||||
| Johan Thörn | 204176278201 | 859 | 214,8 | 3 | ||||
| Bordet | 407328448413 | 1 596 | 199,5 | 3 | ||||
| Höganäs BC F2 | 298345434342 | 1 419 | ||||||
| +/− | +109−17+14+71 | +177 |
Perfekta serier
0
ingen 300 än
Snitt i seriespel
182,5
59 serier sedan 2010/11
Bästa match
900
238 · 188 · 237 · 237, nov 2011
200+-serier
14
av 59 serier · 24 %
Matchbäst
0
av 16 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 16 matcher · högst i laget
Avgöraren
14 av 24
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
7–3
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2026/27
Snitt i seriespel
184,6
12 serier 2026/27
Bästa match
780
187 · 178 · 201 · 214, sep 2026
200+-serier
4
av 12 serier · 33 %
Matchbäst
0
av 3 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 3 matcher · högst i laget
Avgöraren
4 av 4
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
1–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2014/15
Snitt i seriespel
165,1
7 serier 2014/15
Bästa match
666
160 · 125 · 202 · 179, apr 2015
200+-serier
2
av 7 serier · 29 %
Matchbäst
0
av 2 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 2 matcher · högst i laget
Avgöraren
2 av 3
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
0–1
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2013/14
Snitt i seriespel
175,5
13 serier 2013/14
Bästa match
745
198 · 163 · 149 · 235, okt 2013
200+-serier
1
av 13 serier · 8 %
Matchbäst
0
av 4 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 4 matcher · högst i laget
Avgöraren
1 av 5
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
1–1
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2011/12
Snitt i seriespel
200,2
15 serier 2011/12
Bästa match
900
238 · 188 · 237 · 237, nov 2011
200+-serier
6
av 15 serier · 40 %
Matchbäst
0
av 4 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 4 matcher · högst i laget
Avgöraren
4 av 7
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
3–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2010/11
Snitt i seriespel
176,3
12 serier 2010/11
Bästa match
725
155 · 197 · 168 · 205, nov 2010
200+-serier
1
av 12 serier · 8 %
Matchbäst
0
av 3 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 3 matcher · högst i laget
Avgöraren
3 av 5
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
2–1
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Snitt per säsong
Andel av lagets käglor
12,5 % i karriären · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Säsong för säsong
| Säsong | Lag | Serier | Snitt | Högsta | 200+ | Banpoäng | Visa matcherna | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026/27 | Playboys BCDiv 4 · 3 matcher | 12 | 184,6 | 214 | 4 | 10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2014/15 | Team Bjuv BFF Slutspel till Div 2 · 2 matcher | 7 | 165,1 | 210 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2013/14 | Team Bjuv BFDiv 1 · 4 matcher | 13 | 175,5 | 235 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2011/12 | BK OhmDiv 1 · 4 matcher | 15 | 200,2 | 253 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2010/11 | BK OhmF Skåneligan Division 2 B · 3 matcher | 12 | 176,3 | 205 | 1 | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Totalt | 5 säsonger, 3 lag · 16 matcher | 59 | 182,5 | 253 | 14 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Karriären
Hallar och olja
Partner och motstånd
Svitar och milstolpar
Spelpartner
| Filip Landén | 4 | 4 av 4 | 100 % | 174,5 | 176,6 |
|---|---|---|---|---|---|
| Daniel Svensson | 4 | 3 av 4 | 75 % | 195,0 | 201,5 |
| Johan Thörn | 4 | 3 av 4 | 75 % | 184,3 | 199,5 |
| U. Johansson | 4 | 3 av 4 | 75 % | 174,3 | 171,3 |
| B. Ljungberg | 2 | 1 av 2 | 50 % | 192,0 | 178,0 |
| H. Kärrström | 7 | 3 av 7 | 43 % | 165,1 | 169,4 |
| G. Olsson | 15 | 6 av 15 | 40 % | 200,2 | 196,0 |
| R. Jönsson | 8 | 3 av 8 | 38 % | 177,3 | 173,6 |
| P. Modig | 10 | 2 av 10 | 20 % | 176,3 | 176,4 |
| K-E. Nilsson | 1 | 0 av 1 | 0 % | 134,0 | 156,0 |
Serier i samma par, på samma bord · guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
I siffror
Snitt per säsong
Seriernas fördelning
59 serier i seriespel sedan 2010/11
Oljeprofilerna
| BDA 40 2025 | 4 | 195,0 | 214 | sep 2026 |
|---|---|---|---|---|
| BDA 41 2026 | 4 | 184,3 | 212 | sep 2026 |
| Stonehenge | 4 | 174,5 | 181 | sep 2026 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Hallarna
| Åstorps Bowlinghall · hemma | 15 | 190,9 | 253 | 4 |
|---|---|---|---|---|
| Perstorps Bowlinghall | 11 | 166,1 | 210 | 3 |
| Bjuvs Bowlinghall | 9 | 175,2 | 235 | 3 |
| Helsingborgs Bowlinghall | 8 | 177,3 | 205 | 2 |
| Trelleborg - Söderslätt | 4 | 168,3 | 198 | 1 |
| Tomelilla - Suxxess Hallen | 4 | 225,0 | 238 | 1 |
| Klippan Bowlinghall | 4 | 182,8 | 193 | 1 |
| Ängelholm Lucky Bowl | 4 | 195,0 | 214 | 1 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Snitt per serie, hela karriären
- Serie 1178,4
- Serie 2174,4
- Serie 3178,1
- Serie 4200,5
Linus Elfberg
Kontakt