Laget
Johan Thörn
Kassör
Säsongen 2026/27: snitt 195,2 · plats 2 i laget
- Vinnare Åstorp Open 2026
- Seriesegrare Div 2 SG2 2025/26
- Seriesegrare Div 3 SG1 2023/24
- Bäst i semifinalen, Skånemästerskapet 2022
Snitt
195,2
32 serier
Hemma
192,4
16 serier
Borta
198,0
16 serier
Banpoäng
27
av 32 möjliga · 84 %
Plats
2
i laget
Högsta serie
278
mot Höganäs BC F2
Bästa match
901
mot BK Strike F
200+-serier
12
av 32 serier · 38 %
Formkurva
Andel av lagets käglor
13,5 % den här säsongen · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Snitt per serie
- Serie 1196,9
- Serie 2190,9
- Serie 3203,3
- Serie 4189,9
Spelpartner
- PartnerBanpoängEgetParet
- Mats Olsson14 av 14200,1183,4
- Pontus Rosvall6 av 8189,9172,6
- Linus Elfberg3 av 4214,8199,5
- Magnus Borggren3 av 4184,3183,9
- Thomas Strömberg Jönsson1 av 2165,0175,5
Snitt per hall
- HallSnittSerier
- Bjuvs Bowlinghall225,34
- Klippan Bowlinghall196,34
- Ängelholm Lucky Bowl192,416
- Åstorps Bowlinghall187,04
- Hörby Bowlinghall183,54
Snitt per oljeprofil
- OljeprofilSnittSerier
- Stonehenge225,34
- BDA 40 2025192,416
- BDA 41 2026191,68
Matcherna
| Omg | Datum | Mot | Lagets resultat | Serier | Totalt | Snitt | Banp. | Visa matchen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7 | Omg 7 · 25 okt · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | BK Znax · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 14–6 | 235177166164 | 742 | 185,5 | 3 | |
| Johan Thörn | 235177166164 | 742 | 185,5 | 3 | ||||
| Mats Olsson | 155130 | 285 | 142,5 | 2 | ||||
| Thomas Strömberg Jönsson | 198174 | 372 | 186,0 | 1 | ||||
| Bordet | 390307364338 | 1 399 | 174,9 | 3 | ||||
| BK Znax | 336282272367 | 1 257 | ||||||
| +/− | +54+25+92−29 | +142 | ||||||
| 6 | Omg 6 · 17 okt · Borta, Klippan · BDA 41 2026 | BK Lejonet F · Borta, Klippan · BDA 41 2026 | Vinst 17–2 | 213242160170 | 785 | 196,3 | 4 | |
| Johan Thörn | 213242160170 | 785 | 196,3 | 4 | ||||
| Pontus Rosvall | 166154156189 | 665 | 166,3 | 4 | ||||
| Bordet | 379396316359 | 1 450 | 181,3 | 4 | ||||
| BK Lejonet F | 305295273332 | 1 205 | ||||||
| +/− | +74+101+43+27 | +245 | ||||||
| 6 | Omg 6 · 17 okt · Borta, Hörby | BS Olymp · Borta, Hörby | Vinst 12–7 | 157162219196 | 734 | 183,5 | 2 | |
| Johan Thörn | 157162219196 | 734 | 183,5 | 2 | ||||
| Pontus Rosvall | 145157135141 | 578 | 144,5 | 2 | ||||
| Bordet | 302319354337 | 1 312 | 164,0 | 2 | ||||
| BS Olymp | 289319327355 | 1 290 | ||||||
| +/− | +13±0+27−18 | +22 | ||||||
| 5 | Omg 5 · 10 okt · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Höganäs BC F2 · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 12–8 | 204176278201 | 859 | 214,8 | 3 | |
| Johan Thörn | 204176278201 | 859 | 214,8 | 3 | ||||
| Linus Elfberg | 203152170212 | 737 | 184,3 | 3 | ||||
| Bordet | 407328448413 | 1 596 | 199,5 | 3 | ||||
| Höganäs BC F2 | 298345434342 | 1 419 | ||||||
| +/− | +109−17+14+71 | +177 | ||||||
| 4 | Omg 4 · 26 sep · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | BK Spiken F · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 18–2 | 174172200195 | 741 | 185,3 | 4 | |
| Johan Thörn | 174172200195 | 741 | 185,3 | 4 | ||||
| Mats Olsson | 201197151161 | 710 | 177,5 | 4 | ||||
| Bordet | 375369351356 | 1 451 | 181,4 | 4 | ||||
| BK Spiken F | 367250337314 | 1 268 | ||||||
| +/− | +8+119+14+42 | +183 | ||||||
| 3 | Omg 3 · 19 sep · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Tramo IF · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 12–7 | 211182163181 | 737 | 184,3 | 3 | |
| Johan Thörn | 211182163181 | 737 | 184,3 | 3 | ||||
| Magnus Borggren | 168157191218 | 734 | 183,5 | 3 | ||||
| Bordet | 379339354399 | 1 471 | 183,9 | 3 | ||||
| Tramo IF | 319380311287 | 1 297 | ||||||
| +/− | +60−41+43+112 | +174 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Bjuv · Stonehenge | BK Strike F · Borta, Bjuv · Stonehenge | Vinst 20–0 | 185233258225 | 901 | 225,3 | 4 | |
| Johan Thörn | 185233258225 | 901 | 225,3 | 4 | ||||
| Mats Olsson | 167143190169 | 669 | 167,3 | 4 | ||||
| Bordet | 352376448394 | 1 570 | 196,3 | 4 | ||||
| BK Strike F | 337260345266 | 1 208 | ||||||
| +/− | +15+116+103+128 | +362 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | BK Spiken F · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | Vinst 17–3 | 196183182187 | 748 | 187,0 | 4 | |
| Johan Thörn | 196183182187 | 748 | 187,0 | 4 | ||||
| Mats Olsson | 154184171159 | 668 | 167,0 | 4 | ||||
| Bordet | 350367353346 | 1 416 | 177,0 | 4 | ||||
| BK Spiken F | 331323324314 | 1 292 | ||||||
| +/− | +19+44+29+32 | +124 |
Perfekta serier
0
ingen 300 än
Snitt i seriespel
187,6
363 serier sedan 2021/22
Bästa match
901
185 · 233 · 258 · 225, sep 2026
200+-serier
119
av 363 serier · 33 %
Matchbäst
9
av 101 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
11
av 101 matcher · högst i laget
Avgöraren
65 av 131
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
38–34
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2026/27
Snitt i seriespel
195,2
32 serier 2026/27
Bästa match
901
185 · 233 · 258 · 225, sep 2026
200+-serier
12
av 32 serier · 38 %
Matchbäst
2
av 8 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
2
av 8 matcher · högst i laget
Avgöraren
10 av 11
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
5–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2025/26
Snitt i seriespel
193,5
50 serier 2025/26
Bästa match
871
226 · 195 · 213 · 237, apr 2026
200+-serier
20
av 50 serier · 40 %
Matchbäst
0
av 13 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 13 matcher · högst i laget
Avgöraren
8 av 15
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
4–5
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2024/25
Snitt i seriespel
183,7
70 serier 2024/25
Bästa match
875
220 · 173 · 258 · 224, sep 2024
200+-serier
21
av 70 serier · 30 %
Matchbäst
1
av 19 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 19 matcher · högst i laget
Avgöraren
12 av 22
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
7–5
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2023/24
Snitt i seriespel
191,1
65 serier 2023/24
Bästa match
832
212 · 235 · 187 · 198, feb 2024
200+-serier
24
av 65 serier · 37 %
Matchbäst
3
av 21 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
3
av 21 matcher · högst i laget
Avgöraren
9 av 27
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
4–8
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2022/23
Snitt i seriespel
180,0
64 serier 2022/23
Bästa match
799
191 · 194 · 205 · 209, feb 2023
200+-serier
16
av 64 serier · 25 %
Matchbäst
1
av 19 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 19 matcher · högst i laget
Avgöraren
8 av 25
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
13–8
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2021/22
Snitt i seriespel
187,5
82 serier 2021/22
Bästa match
890
221 · 218 · 209 · 242, mar 2022
200+-serier
26
av 82 serier · 32 %
Matchbäst
2
av 21 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
3
av 21 matcher · högst i laget
Avgöraren
18 av 31
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
5–8
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Snitt per säsong
Andel av lagets käglor
12,4 % i karriären · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Säsong för säsong
| Säsong | Lag | Serier | Snitt | Högsta | 200+ | Banpoäng | Visa matcherna | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026/27 | Playboys BCDiv 4 · 8 matcher | 32 | 195,2 | 278 | 12 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2025/26 | BK Full HouseF1 Div 2 · 13 matcher | 50 | 193,5 | 253 | 20 | 30 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2024/25 | BK Full HouseF1 Div 2: 16 matcher · F2 Div 3: 3 matcher | 70 | 183,7 | 258 | 21 | 38 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2023/24 | BK Full HouseF1 Div 1: 17 matcher · F2 Div 3: 4 matcher | 65 | 191,1 | 235 | 24 | 22 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022/23 | BK Full HouseF1 Div 1: 12 matcher · F2 Div 3: 7 matcher | 64 | 180,0 | 246 | 16 | 31 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2021/22 | BK Full HouseF2 Div 3: 11 matcher · F1 Div 1: 8 matcher · F1 Kval till Div 1: 2 matcher | 82 | 187,5 | 265 | 26 | 49 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Totalt | 6 säsonger, 2 lag · 101 matcher | 363 | 187,6 | 278 | 119 | 197 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Segrar
1
Åstorp Open 2026
Topp 10-placeringar
5
av 38 starter
Snitt i tävlingar
181,1
229 serier, utan hcp
Tävlingar per säsong
| Med hcp | Rent | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Datum | Tävling | Plats | Resultat | Snitt | Plats | Resultat | Snitt | Detaljer |
| 2025/26 2 starter · 1 seger · snitt 209,1 rent | ||||||||
| 27 feb 2026 | Åstorp Open 20268 serier | 1 | 1 981 | 247,6 | 4 | 1 789 | 223,6 | |
|
||||||||
| 18 okt 2025 | Skånemästerskapet 25-26 · Ängelholm6 serier | 33 | 1 294 | 215,7 | 34 | 1 138 | 189,7 | |
|
||||||||
| 2024/25 2 starter · bästa 35:e · snitt 183,9 rent | ||||||||
| 17 dec 2024 | Skånetouren Ängelholm6 serier | 35 | 1 218 | 203,0 | 23 | 1 134 | 189,0 | |
|
||||||||
| 31 okt 2024 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 104 | 1 199 | 199,8 | 71 | 1 073 | 178,8 | |
|
||||||||
| 2023/24 4 starter · bästa 43:e · snitt 176,2 rent | ||||||||
| 27 jan 2024 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 61 | 1 338 | 223,0 | 60 | 1 194 | 199,0 | |
|
||||||||
| 25 dec 2023 | Skånemästerskapet Tollarp6 serier | 89 | 1 275 | 212,5 | 69 | 1 119 | 186,5 | |
|
||||||||
| 25 dec 2023 | Skånemästerskapet Hörby6 serier | 43 | 1 256 | 209,3 | 45 | 1 100 | 183,3 | |
|
||||||||
| 1 sep 2023 | Storm Lucky Larsen MastersSLLM 2023 · 6 serier | 348 | 815 | 135,8 | 288 | 815 | 135,8 | |
|
||||||||
| 2022/23 9 starter · bästa 27:e · snitt 181,6 rent | ||||||||
| 30 jan 2023 | Skånemästerskapet U23 Helsingborg6 serier | 54 | 1 353 | 225,5 | 64 | 1 191 | 198,5 | |
|
||||||||
| 30 jan 2023 | Skånemästerskapet · Ängelholm6 serier | 44 | 1 292 | 215,3 | 41 | 1 130 | 188,3 | |
|
||||||||
| 25 dec 2022 | Skånemästerskapet · Markaryd6 serier | 127 | 1 110 | 185,0 | 115 | 954 | 159,0 | |
|
||||||||
| 25 dec 2022 | Skånemästerskapet U23 Tollarp6 serier | 110 | 1 248 | 208,0 | 83 | 1 092 | 182,0 | |
|
||||||||
| 31 okt 2022 | Skånemästerskapet · Bjuv6 serier | 144 | 1 114 | 185,7 | 119 | 964 | 160,7 | |
|
||||||||
| 31 okt 2022 | Skånetouren Ängelholm6 serier | 50 | 1 246 | 207,7 | 38 | 1 150 | 191,7 | |
|
||||||||
| 31 okt 2022 | Skånemästerskapet U23 Åstorp6 serier | 27 | 1 385 | 230,8 | 38 | 1 235 | 205,8 | |
|
||||||||
| 12 aug 2022 | Skånemästerskapet U23 Kristianstad6 serier | 107 | 1 166 | 194,3 | 89 | 1 004 | 167,3 | |
|
||||||||
| 12 aug 2022 | Skånemästerskapet · Hörby6 serier | 72 | 1 248 | 208,0 | 65 | 1 086 | 181,0 | |
|
||||||||
| 2021/22 16 starter · bästa 1:a · snitt 180,9 rent | ||||||||
| 29 maj 2022 | Skånemästerskapet · Final7 serier | 8 | 1 438 | 205,4 | 7 | 1 249 | 178,4 | |
|
||||||||
| 28 maj 2022 | Skånemästerskapet · Semifinal4 serier | 1 | 982 | 245,5 | 1 | 874 | 218,5 | |
|
||||||||
| 23 apr 2022 | Skånemästerskapet · Hörby6 serier | 87 | 1 132 | 188,7 | 76 | 964 | 160,7 | |
|
||||||||
| 23 apr 2022 | Skånemästerskapet · Trelleborg6 serier | 11 | 1 406 | 234,3 | 18 | 1 238 | 206,3 | |
|
||||||||
| 23 apr 2022 | Skånemästerskapet · Kristianstad6 serier | 28 | 1 310 | 218,3 | 36 | 1 142 | 190,3 | |
|
||||||||
| 12 mar 2022 | Skånemästerskapet · Svedala6 serier | 99 | 1 212 | 202,0 | 78 | 1 050 | 175,0 | |
|
||||||||
| 12 mar 2022 | Skånemästerskapet · Staffanstorp6 serier | 88 | 1 158 | 193,0 | 77 | 996 | 166,0 | |
|
||||||||
| 31 jan 2022 | Skånemästerskapet · Ängelholm6 serier | 27 | 1 388 | 231,3 | 40 | 1 208 | 201,3 | |
|
||||||||
| 31 jan 2022 | Skånemästerskapet · Helsingborg6 serier | 76 | 1 270 | 211,7 | 68 | 1 090 | 181,7 | |
|
||||||||
| 6 dec 2021 | Skånemästerskapet · Malmö6 serier | 16 | 1 348 | 224,7 | 42 | 1 138 | 189,7 | |
|
||||||||
| 6 dec 2021 | Skånemästerskapet · Perstorp6 serier | 29 | 1 312 | 218,7 | 46 | 1 102 | 183,7 | |
|
||||||||
| 6 dec 2021 | Skånemästerskapet · Hässleholm6 serier | 23 | 1 366 | 227,7 | 45 | 1 156 | 192,7 | |
|
||||||||
| 6 nov 2021 | Skånemästerskapet · Bjuv6 serier | 8 | 1 384 | 230,7 | 34 | 1 156 | 192,7 | |
|
||||||||
| 6 nov 2021 | Skånemästerskapet · Åstorp6 serier | 81 | 1 287 | 214,5 | 90 | 1 059 | 176,5 | |
|
||||||||
| 1 aug 2021 | Skånemästerskapet Perstorp6 serier | 115 | 1 091 | 181,8 | 112 | 869 | 144,8 | |
|
||||||||
| 1 aug 2021 | Skånemästerskapet Hässleholm6 serier | 98 | 1 116 | 186,0 | 93 | 894 | 149,0 | |
|
||||||||
| 2020/21 5 starter · bästa 2:a · snitt 170,4 rent | ||||||||
| 29 okt 2020 | Skånemästerskapet Åstorp6 serier | 2 | 1 456 | 242,7 | 20 | 1 270 | 211,7 | |
|
||||||||
| 29 okt 2020 | Skånemästerskapet Bjuv6 serier | 102 | 1 208 | 201,3 | 88 | 1 022 | 170,3 | |
|
||||||||
| 28 sep 2020 | Skånemästerskapet Hörby6 serier | 58 | 1 243 | 207,2 | 69 | 1 057 | 176,2 | |
|
||||||||
| 28 sep 2020 | Skånemästerskapet Staffanstorp6 serier | 103 | 1 153 | 192,2 | 93 | 967 | 161,2 | |
|
||||||||
| 28 sep 2020 | Skånemästerskapet Eslöv6 serier | 153 | 981 | 163,5 | 145 | 795 | 132,5 | |
|
||||||||
Karriären
Hallar och olja
Partner och motstånd
Svitar och milstolpar
Spelpartner
| Mats Olsson | 14 | 14 av 14 | 100 % | 200,1 | 183,4 |
|---|---|---|---|---|---|
| R. Teece | 4 | 4 av 4 | 100 % | 193,8 | 209,9 |
| P. Andersson | 3 | 3 av 3 | 100 % | 198,0 | 217,3 |
| Jimmy Månsson | 7 | 6 av 7 | 86 % | 190,6 | 191,9 |
| Linus Elfberg | 4 | 3 av 4 | 75 % | 214,8 | 199,5 |
| A. Andersson | 4 | 3 av 4 | 75 % | 174,3 | 198,8 |
| O. Persson | 4 | 3 av 4 | 75 % | 194,0 | 194,5 |
| Magnus Borggren | 4 | 3 av 4 | 75 % | 184,3 | 183,9 |
| J. Jerfström | 18 | 13 av 18 | 72 % | 196,5 | 200,1 |
| B. Herrlin | 12 | 8 av 12 | 67 % | 182,8 | 174,8 |
| J. Gustavsson | 9 | 6 av 9 | 67 % | 198,2 | 199,2 |
| M. Stéen | 16 | 10 av 16 | 63 % | 187,9 | 187,1 |
| K. Vöcks Andersson | 15 | 9 av 15 | 60 % | 195,0 | 201,0 |
| H. Sinander | 5 | 3 av 5 | 60 % | 189,2 | 175,9 |
| R. Sappelt | 5 | 3 av 5 | 60 % | 188,8 | 171,4 |
| Thomas Strömberg Jönsson | 47 | 28 av 47 | 60 % | 187,5 | 183,1 |
| Pontus Rosvall | 19 | 11 av 19 | 58 % | 180,7 | 171,2 |
| R. Andersson | 15 | 8 av 15 | 53 % | 199,0 | 192,7 |
| M. Wennberg | 54 | 27 av 54 | 50 % | 182,1 | 188,3 |
| Johan Stålhammar | 4 | 2 av 4 | 50 % | 173,5 | 177,4 |
| H. Nilsson | 4 | 2 av 4 | 50 % | 178,8 | 163,9 |
| U. Nilsson | 11 | 5 av 11 | 45 % | 198,6 | 195,8 |
| M. Ahlberg | 19 | 7 av 19 | 37 % | 194,3 | 190,8 |
| E. Andersson | 9 | 3 av 9 | 33 % | 191,8 | 189,2 |
| R. Rittbring | 6 | 2 av 6 | 33 % | 191,3 | 191,1 |
| R. Lantz | 4 | 1 av 4 | 25 % | 180,3 | 186,0 |
| H. Nyström | 39 | 9 av 39 | 23 % | 178,6 | 185,0 |
| C. Johansson | 5 | 1 av 5 | 20 % | 166,6 | 184,9 |
| Daniel Svensson | 2 | 0 av 2 | 0 % | 158,0 | 167,3 |
| M. Andersson | 1 | 0 av 1 | 0 % | 123,0 | 160,5 |
Serier i samma par, på samma bord · guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
I siffror
Snitt per säsong
Seriernas fördelning
363 serier i seriespel sedan 2021/22
Oljeprofilerna
| Stonehenge | 71 | 192,1 | 258 | sep 2026 |
|---|---|---|---|---|
| BDA 40 2025 | 47 | 193,8 | 278 | okt 2026 |
| 2023 BDA 40 | 45 | 194,0 | 235 | apr 2024 |
| EA 41 2024 | 25 | 179,0 | 209 | apr 2025 |
| Bredd 38 2021 | 13 | 170,5 | 211 | feb 2025 |
| EA 39 2022 v3 | 12 | 162,0 | 229 | dec 2022 |
| 2023 BDA 39 | 11 | 194,9 | 233 | apr 2024 |
| EA 42 2022 | 11 | 175,5 | 214 | mar 2024 |
| BDA 41 2023 | 8 | 204,1 | 258 | apr 2026 |
| BDA 40 2023 | 8 | 193,4 | 222 | mar 2025 |
| BDA 41 2026 | 8 | 191,6 | 242 | okt 2026 |
| Middle Road V2 | 8 | 187,5 | 215 | mar 2025 |
| Bredd 42 2021 | 8 | 182,3 | 265 | sep 2021 |
| Gateway Arch | 8 | 180,6 | 226 | jan 2026 |
| EA 41 2022 | 8 | 179,4 | 210 | apr 2025 |
| BDA 38 2022 | 8 | 170,0 | 183 | feb 2023 |
| Kval 2022 | 7 | 194,7 | 262 | maj 2022 |
| BDA 39 2022 | 5 | 199,4 | 213 | mar 2023 |
| Gold Digger 42 | 4 | 217,8 | 237 | apr 2026 |
| Södan42 | 4 | 216,5 | 235 | feb 2022 |
| EA 38 2022 | 4 | 199,5 | 227 | jan 2023 |
| Allsvenskan 39 2021 | 4 | 194,0 | 237 | feb 2022 |
| Inferno | 4 | 193,8 | 255 | nov 2021 |
| Elit Kval 41 2024_C | 4 | 184,0 | 209 | nov 2024 |
| Elitserien 44 2021 | 4 | 173,5 | 213 | okt 2021 |
| Allsvenskan 40 2018 | 4 | 173,3 | 211 | jan 2022 |
| Chromium 6742 | 3 | 174,7 | 189 | feb 2023 |
| Allsvenskan 41 2018 | 3 | 169,3 | 192 | jan 2022 |
| BDA 39 2024 | 3 | 169,3 | 195 | feb 2025 |
| EA 39 2024 | 2 | 172,5 | 202 | nov 2024 |
| 2023 BDA 42 | 1 | 135,0 | 135 | apr 2024 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Hallarna
| Ängelholm Lucky Bowl · hemma | 187 | 188,2 | 278 | 51 |
|---|---|---|---|---|
| Klippan Bowlinghall | 29 | 184,8 | 262 | 8 |
| Höganäs Bowlinghall | 16 | 187,4 | 265 | 4 |
| Perstorps Bowlinghall | 12 | 176,1 | 226 | 3 |
| Bjuvs Bowlinghall | 11 | 201,9 | 258 | 3 |
| Helsingborgs Bowlinghall | 8 | 209,1 | 258 | 2 |
| Hässleholms Bowlinghall | 8 | 203,6 | 237 | 2 |
| Nybro Bowlinghall | 7 | 178,7 | 211 | 2 |
| Kristianstad - Idrottshallen | 7 | 173,0 | 214 | 2 |
| Varbergs Bowlinghall | 7 | 191,3 | 233 | 2 |
| Kalmar Bowlinghall | 6 | 161,8 | 179 | 2 |
| Malmö - Baltiska | 6 | 190,3 | 234 | 2 |
| Karlskrona - Cyberzone | 5 | 182,8 | 212 | 2 |
| Växjö Knock ´em Down | 4 | 193,8 | 255 | 1 |
| Tingsryds Bowlinghall | 4 | 178,5 | 187 | 1 |
| Trelleborg - Söderslätt | 4 | 216,5 | 235 | 1 |
| Staffanstorps Bowlinghall | 4 | 194,0 | 237 | 1 |
| Kungsbacka Bowlinghall | 4 | 184,0 | 209 | 1 |
| Partille Arena - John Scott´s | 4 | 189,8 | 203 | 1 |
| Viskafors Bowlinghall | 4 | 171,8 | 191 | 1 |
| Göteborg - Strike House | 4 | 185,3 | 215 | 1 |
| Mölndals Bowlinghall | 4 | 203,0 | 219 | 1 |
| Åstorps Bowlinghall | 4 | 187,0 | 196 | 1 |
| Hörby Bowlinghall | 4 | 183,5 | 219 | 1 |
| Tyringe Bowlinghall | 3 | 174,7 | 189 | 1 |
| Borås - Lucky Bowl | 3 | 169,3 | 195 | 1 |
| Göteborg - Stigberget | 2 | 172,5 | 202 | 1 |
| Värnamo Bowlinghall | 1 | 214,0 | 214 | 1 |
| Hyltebruks Bowlinghall | 1 | 135,0 | 135 | 1 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Snitt per serie, hela karriären
- Serie 1182,8
- Serie 2189,0
- Serie 3187,6
- Serie 4190,9
Johan Thörn
Kontakt