Laget
Jimmy Månsson
Säsongen 2026/27: snitt 187,5 · plats 4 i laget
- 1 säsong i Div 1
- 3:e i Skånemästerskapet · Ängelholm 2023
Snitt
187,5
8 serier
Hemma
187,5
8 serier
Borta
–
0 serier
Banpoäng
5
av 8 möjliga · 63 %
Plats
4
i laget
Högsta serie
223
mot BK Spiken F
Bästa match
785
mot BK Znax
200+-serier
2
av 8 serier · 25 %
Formkurva
Andel av lagets käglor
12,5 % den här säsongen · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Snitt per serie
- Serie 1170,5
- Serie 2184,5
- Serie 3186,5
- Serie 4208,5
Spelpartner
- PartnerBanpoängEgetParet
- Johan Stålhammar5 av 8187,5185,5
Snitt per hall
- HallSnittSerier
- Ängelholm Lucky Bowl187,58
Snitt per oljeprofil
- OljeprofilSnittSerier
- BDA 40 2025187,58
Matcherna
| Omg | Datum | Mot | Lagets resultat | Serier | Totalt | Snitt | Banp. | Visa matchen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7 | Omg 7 · 25 okt · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | BK Znax · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 14–6 | 213188190194 | 785 | 196,3 | 3 | |
| Jimmy Månsson | 213188190194 | 785 | 196,3 | 3 | ||||
| Johan Stålhammar | 179186226187 | 778 | 194,5 | 3 | ||||
| Bordet | 392374416381 | 1 563 | 195,4 | 3 | ||||
| BK Znax | 277381340362 | 1 360 | ||||||
| +/− | +115−7+76+19 | +203 | ||||||
| 4 | Omg 4 · 26 sep · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | BK Spiken F · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 18–2 | 128181183223 | 715 | 178,8 | 2 | |
| Jimmy Månsson | 128181183223 | 715 | 178,8 | 2 | ||||
| Johan Stålhammar | 160187190153 | 690 | 172,5 | 2 | ||||
| Bordet | 288368373376 | 1 405 | 175,6 | 2 | ||||
| BK Spiken F | 312372344279 | 1 307 | ||||||
| +/− | −24−4+29+97 | +98 |
Perfekta serier
0
ingen 300 än
Snitt i seriespel
181,0
82 serier sedan 2022/23
Bästa match
847
235 · 194 · 171 · 247, feb 2023
200+-serier
21
av 82 serier · 26 %
Matchbäst
1
av 23 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 23 matcher · högst i laget
Avgöraren
13 av 30
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
7–8
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2026/27
Snitt i seriespel
187,5
8 serier 2026/27
Bästa match
785
213 · 188 · 190 · 194, sep 2026
200+-serier
2
av 8 serier · 25 %
Matchbäst
0
av 2 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 2 matcher · högst i laget
Avgöraren
2 av 2
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
0–2
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2022/23
Snitt i seriespel
180,3
74 serier 2022/23
Bästa match
847
235 · 194 · 171 · 247, feb 2023
200+-serier
19
av 74 serier · 26 %
Matchbäst
1
av 21 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 21 matcher · högst i laget
Avgöraren
11 av 28
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
7–6
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Snitt per säsong
Andel av lagets käglor
12,2 % i karriären · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Säsong för säsong
| Säsong | Lag | Serier | Snitt | Högsta | 200+ | Banpoäng | Visa matcherna | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026/27 | Playboys BCDiv 4 · 2 matcher | 8 | 187,5 | 223 | 2 | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022/23 | BK Full HouseF1 Div 1: 13 matcher · F2 Div 3: 8 matcher | 74 | 180,3 | 247 | 19 | 34 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Totalt | 2 säsonger, 2 lag · 23 matcher | 82 | 181,0 | 247 | 21 | 39 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Segrar
0
ingen seger än
Topp 10-placeringar
1
av 5 starter
Snitt i tävlingar
194,9
30 serier, utan hcp
Tävlingar per säsong
| Med hcp | Rent | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Datum | Tävling | Plats | Resultat | Snitt | Plats | Resultat | Snitt | Detaljer |
| 2023/24 1 start · bästa 193:e · snitt 182,3 rent | ||||||||
| 27 jan 2024 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 193 | 1 196 | 199,3 | 111 | 1 094 | 182,3 | |
|
||||||||
| 2022/23 4 starter · bästa 3:e · snitt 198,0 rent | ||||||||
| 6 mar 2023 | Skånemästerskapet U23 Höganäs6 serier | 52 | 1 416 | 236,0 | 70 | 1 236 | 206,0 | |
|
||||||||
| 6 mar 2023 | Skånemästerskapet · Klippan6 serier | 20 | 1 335 | 222,5 | 24 | 1 155 | 192,5 | |
|
||||||||
| 30 jan 2023 | Skånemästerskapet · Ängelholm6 serier | 3 | 1 379 | 229,8 | 28 | 1 181 | 196,8 | |
|
||||||||
| 31 okt 2022 | Skånetouren Ängelholm6 serier | 29 | 1 294 | 215,7 | 33 | 1 180 | 196,7 | |
|
||||||||
Karriären
Hallar och olja
Partner och motstånd
Svitar och milstolpar
Spelpartner
| M. Andersson | 2 | 2 av 2 | 100 % | 190,0 | 183,8 |
|---|---|---|---|---|---|
| Johan Thörn | 7 | 6 av 7 | 86 % | 193,3 | 191,9 |
| Johan Stålhammar | 8 | 5 av 8 | 63 % | 187,5 | 185,5 |
| H. Nyström | 13 | 8 av 13 | 62 % | 161,2 | 174,2 |
| M. Ahlberg | 2 | 1 av 2 | 50 % | 171,0 | 189,3 |
| F. Landen | 2 | 1 av 2 | 50 % | 181,0 | 162,5 |
| R. Lantz | 2 | 1 av 2 | 50 % | 138,0 | 150,5 |
| Daniel Svensson | 7 | 3 av 7 | 43 % | 184,1 | 196,2 |
| Thomas Strömberg Jönsson | 7 | 3 av 7 | 43 % | 195,7 | 188,8 |
| C. Larsson | 7 | 3 av 7 | 43 % | 170,6 | 159,7 |
| C. Johansson | 8 | 3 av 8 | 38 % | 194,1 | 198,6 |
| H. Sinander | 7 | 2 av 7 | 29 % | 160,9 | 161,6 |
| P. Andersson | 8 | 1 av 8 | 13 % | 194,3 | 199,3 |
| S. de Neergaard | 1 | 0 av 1 | 0 % | 235,0 | 213,0 |
| H. Nilsson | 1 | 0 av 1 | 0 % | 210,0 | 169,0 |
Serier i samma par, på samma bord · guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
I siffror
Snitt per säsong
Seriernas fördelning
82 serier i seriespel sedan 2022/23
Oljeprofilerna
| EA 42 2022 | 24 | 183,5 | 233 | mar 2023 |
|---|---|---|---|---|
| EA 39 2022 v3 | 15 | 165,0 | 213 | okt 2022 |
| Stonehenge | 13 | 197,1 | 237 | sep 2026 |
| BDA 42 2022 | 8 | 179,4 | 222 | mar 2023 |
| Chromium 6742 | 4 | 211,8 | 247 | feb 2023 |
| Allsvenskan 41 2016 | 4 | 203,5 | 246 | okt 2022 |
| BDA 41 2026 | 4 | 178,8 | 223 | sep 2026 |
| BDA 39 2022 | 3 | 175,3 | 201 | mar 2023 |
| BDA 38 2022 | 3 | 147,3 | 166 | feb 2023 |
| EA 38 2022 | 2 | 171,0 | 176 | jan 2023 |
| Middle Road V2 | 2 | 138,0 | 144 | jan 2023 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Hallarna
| Åstorps Bowlinghall · hemma | 12 | 179,2 | 223 | 3 |
|---|---|---|---|---|
| Ängelholm Lucky Bowl | 24 | 177,2 | 237 | 7 |
| Hässleholms Bowlinghall | 8 | 175,5 | 216 | 2 |
| Klippan Bowlinghall | 7 | 193,3 | 233 | 2 |
| Ystad - O´Learys | 4 | 203,5 | 246 | 1 |
| Trelleborg - Söderslätt | 4 | 184,8 | 190 | 1 |
| Kristianstad - Idrottshallen | 4 | 165,3 | 185 | 1 |
| Tyringe Bowlinghall | 4 | 211,8 | 247 | 1 |
| Värnamo Bowlinghall | 4 | 193,5 | 211 | 1 |
| Bjuvs Bowlinghall | 4 | 196,3 | 213 | 1 |
| Perstorps Bowlinghall | 3 | 147,3 | 166 | 1 |
| Helsingborgs Bowlinghall | 2 | 171,0 | 176 | 1 |
| Knislinge Bowlinghall | 2 | 138,0 | 144 | 1 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Snitt per serie, hela karriären
- Serie 1176,6
- Serie 2180,0
- Serie 3174,1
- Serie 4193,5
Jimmy Månsson
Kontakt