Laget
Jens Andersson
Säsongen 2026/27: snitt 162,6 · plats 12 i laget
- Bästa match 970
- 1 säsong i Div 1
Snitt
162,6
8 serier
Hemma
174,7
3 serier
Borta
155,4
5 serier
Banpoäng
5
av 8 möjliga · 63 %
Plats
12
i laget
Högsta serie
193
mot Höganäs BC F2
Bästa match
–
200+-serier
0
av 8 serier · 0 %
Formkurva
Andel av lagets käglor
11,3 % den här säsongen · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Snitt per serie
- Serie 1173,0
- Serie 2164,7
- Serie 3157,5
- Serie 4159,5
Spelpartner
- PartnerBanpoängEgetParet
- Johan Stålhammar3 av 3153,7173,0
- Bertil Persson1 av 2158,0159,0
- Daniel Svensson1 av 3174,7182,5
Snitt per hall
- HallSnittSerier
- Ängelholm Lucky Bowl174,73
- Bjuvs Bowlinghall167,52
- Åstorps Bowlinghall147,33
Snitt per oljeprofil
- OljeprofilSnittSerier
- BDA 40 2025174,73
- Stonehenge167,52
- BDA 41 2026147,33
Matcherna
| Omg | Datum | Mot | Lagets resultat | Serier | Totalt | Snitt | Banp. | Visa matchen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 | Omg 5 · 10 okt · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Höganäs BC F2 · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 12–8 | –165166193 | 524 | 174,7 | 1 | |
| Jens Andersson | –165166193 | 524 | 174,7 | 1 | ||||
| Daniel Svensson | 193175203 | 571 | 190,3 | 1 | ||||
| Bordet | 358341396 | 1 095 | 182,5 | 1 | ||||
| Höganäs BC F2 | 323344399 | 1 066 | ||||||
| +/− | +35−3−3 | +29 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Bjuv · Stonehenge | BK Strike F · Borta, Bjuv · Stonehenge | Vinst 20–0 | –186149– | 335 | 167,5 | 2 | |
| Jens Andersson | –186149– | 335 | 167,5 | 2 | ||||
| Johan Stålhammar | 172223 | 395 | 197,5 | 2 | ||||
| Bordet | 358372 | 730 | 182,5 | 2 | ||||
| BK Strike F | 329291 | 620 | ||||||
| +/− | +29+81 | +110 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | BK Spiken F · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | Vinst 17–3 | 173143–126 | 442 | 147,3 | 2 | |
| Jens Andersson | 173143–126 | 442 | 147,3 | 2 | ||||
| Bertil Persson | 153167 | 320 | 160,0 | 1 | ||||
| Johan Stålhammar | 182 | 182 | 182,0 | 1 | ||||
| Bordet | 326310308 | 944 | 157,3 | 2 | ||||
| BK Spiken F | 329292258 | 879 | ||||||
| +/− | −3+18+50 | +65 |
Perfekta serier
0
ingen 300 än
Snitt i seriespel
186,3
179 serier sedan 2010/11
Bästa match
970
212 · 223 · 269 · 266, okt 2011
200+-serier
62
av 179 serier · 35 %
Matchbäst
4
av 49 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
7
av 49 matcher · högst i laget
Avgöraren
27 av 65
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
10–20
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2026/27
Snitt i seriespel
162,6
8 serier 2026/27
Bästa match
–
200+-serier
0
av 8 serier · 0 %
Matchbäst
0
av 3 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 3 matcher · högst i laget
Avgöraren
1 av 3
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
0–3
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2013/14
Snitt i seriespel
185,1
16 serier 2013/14
Bästa match
754
199 · 193 · 147 · 215, jan 2014
200+-serier
2
av 16 serier · 13 %
Matchbäst
0
av 4 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 4 matcher · högst i laget
Avgöraren
2 av 4
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
1–1
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2012/13
Snitt i seriespel
183,9
37 serier 2012/13
Bästa match
799
215 · 189 · 206 · 189, mar 2013
200+-serier
14
av 37 serier · 38 %
Matchbäst
0
av 11 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 11 matcher · högst i laget
Avgöraren
4 av 11
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
4–5
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2011/12
Snitt i seriespel
186,5
46 serier 2011/12
Bästa match
970
212 · 223 · 269 · 266, okt 2011
200+-serier
17
av 46 serier · 37 %
Matchbäst
2
av 12 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
2
av 12 matcher · högst i laget
Avgöraren
5 av 16
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
2–5
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2010/11
Snitt i seriespel
190,3
72 serier 2010/11
Bästa match
873
239 · 222 · 226 · 186, nov 2010
200+-serier
29
av 72 serier · 40 %
Matchbäst
2
av 19 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
3
av 19 matcher · högst i laget
Avgöraren
15 av 31
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
3–6
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Snitt per säsong
Andel av lagets käglor
12,6 % i karriären · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Säsong för säsong
| Säsong | Lag | Serier | Snitt | Högsta | 200+ | Banpoäng | Visa matcherna | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026/27 | Playboys BCDiv 4 · 3 matcher | 8 | 162,6 | 193 | 0 | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2013/14 | BK FH EngelholmF2 Div 3 · 4 matcher | 16 | 185,1 | 216 | 2 | 9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2012/13 | BK Full HouseF1 Div 1: 9 matcher · B Nordvästra skåne 1: 2 matcher | 37 | 183,9 | 235 | 14 | 14 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2011/12 | Bjäre BKDiv 2: 10 matcher · Slutspel till Div 2: 2 matcher | 46 | 186,5 | 269 | 17 | 20 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2010/11 | Bjäre BKDiv 2: 16 matcher · Slutspel till Div 2: 3 matcher | 72 | 190,3 | 239 | 29 | 32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Totalt | 5 säsonger, 4 lag · 49 matcher | 179 | 186,3 | 269 | 62 | 80 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Karriären
Hallar och olja
Partner och motstånd
Svitar och milstolpar
Spelpartner
| M. Nilsson | 4 | 4 av 4 | 100 % | 180,8 | 186,4 |
|---|---|---|---|---|---|
| Johan Stålhammar | 3 | 3 av 3 | 100 % | 153,7 | 173,0 |
| Jens Andersson | 4 | 3 av 4 | 75 % | 203,5 | 192,4 |
| S. Backe | 4 | 3 av 4 | 75 % | 184,3 | 176,9 |
| M. Ahlberg | 3 | 2 av 3 | 67 % | 181,3 | 167,5 |
| D. Nilsson | 16 | 9 av 16 | 56 % | 183,6 | 186,2 |
| D. Hanak | 44 | 23 av 44 | 52 % | 198,2 | 194,8 |
| J. Persson | 6 | 3 av 6 | 50 % | 181,3 | 192,1 |
| R. Sappelt | 4 | 2 av 4 | 50 % | 205,5 | 202,4 |
| K. Thuné | 4 | 2 av 4 | 50 % | 190,5 | 192,3 |
| G. Rittbring | 2 | 1 av 2 | 50 % | 181,0 | 184,5 |
| Bertil Persson | 2 | 1 av 2 | 50 % | 158,0 | 159,0 |
| W. Jönsson | 7 | 3 av 7 | 43 % | 189,9 | 186,1 |
| D. Eriksson | 8 | 3 av 8 | 38 % | 190,6 | 187,9 |
| J. Wikstedt | 30 | 10 av 30 | 33 % | 180,3 | 182,6 |
| K. Gustafsson | 3 | 1 av 3 | 33 % | 178,3 | 185,2 |
| Daniel Svensson | 3 | 1 av 3 | 33 % | 174,7 | 182,5 |
| L. Nilsson | 3 | 1 av 3 | 33 % | 191,3 | 172,3 |
| S. Fredriksson | 4 | 1 av 4 | 25 % | 199,8 | 196,3 |
| C. Sturk | 4 | 1 av 4 | 25 % | 186,3 | 186,5 |
| M. Stéen | 4 | 1 av 4 | 25 % | 181,0 | 174,4 |
| L. Lindgren | 5 | 1 av 5 | 20 % | 182,0 | 176,3 |
| D. Sappelt | 5 | 1 av 5 | 20 % | 174,2 | 157,7 |
| S. de Neergaard | 3 | 0 av 3 | 0 % | 168,0 | 193,8 |
| A. Nerbring | 2 | 0 av 2 | 0 % | 147,5 | 167,8 |
| B. Köhrsen | 1 | 0 av 1 | 0 % | 179,0 | 158,5 |
| S. Andersson | 1 | 0 av 1 | 0 % | 134,0 | 143,0 |
Serier i samma par, på samma bord · guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
I siffror
Snitt per säsong
Seriernas fördelning
179 serier i seriespel sedan 2010/11
Oljeprofilerna
| BDA 40 2025 | 3 | 174,7 | 193 | sep 2026 |
|---|---|---|---|---|
| BDA 41 2026 | 3 | 147,3 | 173 | sep 2026 |
| Stonehenge | 2 | 167,5 | 186 | sep 2026 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Hallarna
| Ängelholm Lucky Bowl · hemma | 36 | 181,9 | 235 | 10 |
|---|---|---|---|---|
| Båstads Bowlinghall | 58 | 199,4 | 269 | 16 |
| Malmö - Baltiska | 20 | 176,5 | 219 | 5 |
| Hässleholms Bowlinghall | 9 | 182,3 | 215 | 3 |
| Lunds Bowlinghall | 8 | 173,4 | 211 | 2 |
| Helsingborgs Bowlinghall | 8 | 193,1 | 217 | 2 |
| Malmö Kronprinsen | 8 | 162,9 | 209 | 2 |
| Hörby Bowlinghall | 8 | 182,9 | 235 | 2 |
| Halmstad Bowlinghall | 8 | 199,8 | 215 | 2 |
| Löddeköpings Bowlinghall | 4 | 181,3 | 232 | 1 |
| Staffanstorps Bowlinghall | 4 | 190,5 | 214 | 1 |
| Tollarps Bowlinghall | 3 | 167,0 | 203 | 1 |
| Åstorps Bowlinghall | 3 | 147,3 | 173 | 1 |
| Bjuvs Bowlinghall | 2 | 167,5 | 186 | 1 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Snitt per serie, hela karriären
- Serie 1188,4
- Serie 2185,5
- Serie 3184,3
- Serie 4186,8
Jens Andersson
Kontakt