Laget
Filip Landén
Revisor
Säsongen 2026/27: snitt 181,8 · plats 7 i laget
- Seriesegrare NVSK Västra 2024/25
- Seriesegrare Div 3 SG1 2023/24
- 2:a i Skånemästerskapet · Klippan 2023
Snitt
181,8
27 serier
Hemma
188,1
12 serier
Borta
176,8
15 serier
Banpoäng
20
av 27 möjliga · 74 %
Plats
7
i laget
Högsta serie
224
mot BK Strike F
Bästa match
838
mot BK Strike F
200+-serier
11
av 27 serier · 41 %
Formkurva
Andel av lagets käglor
12,6 % den här säsongen · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Snitt per serie
- Serie 1200,7
- Serie 2179,7
- Serie 3170,3
- Serie 4175,7
Spelpartner
- PartnerBanpoängEgetParet
- Linus Elfberg4 av 4178,8176,6
- Lars Borggren7 av 8176,4189,3
- Pontus Rosvall7 av 9195,0178,7
- Johan Stålhammar2 av 4180,3179,6
- Thomas Strömberg Jönsson0 av 2153,5164,5
Snitt per hall
- HallSnittSerier
- Bjuvs Bowlinghall209,54
- Ängelholm Lucky Bowl188,112
- Klippan Bowlinghall178,84
- Åstorps Bowlinghall159,73
- Hörby Bowlinghall155,04
Snitt per oljeprofil
- OljeprofilSnittSerier
- Stonehenge209,54
- BDA 40 2025188,112
- BDA 41 2026170,67
Matcherna
| Omg | Datum | Mot | Lagets resultat | Serier | Totalt | Snitt | Banp. | Visa matchen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | Omg 6 · 17 okt · Borta, Klippan · BDA 41 2026 | BK Lejonet F · Borta, Klippan · BDA 41 2026 | Vinst 17–2 | 202176173164 | 715 | 178,8 | 4 | |
| Filip Landén | 202176173164 | 715 | 178,8 | 4 | ||||
| Linus Elfberg | 181172180165 | 698 | 174,5 | 4 | ||||
| Bordet | 383348353329 | 1 413 | 176,6 | 4 | ||||
| BK Lejonet F | 270283281268 | 1 102 | ||||||
| +/− | +113+65+72+61 | +311 | ||||||
| 6 | Omg 6 · 17 okt · Borta, Hörby | BS Olymp · Borta, Hörby | Vinst 12–7 | 181173112154 | 620 | 155,0 | 3 | |
| Filip Landén | 181173112154 | 620 | 155,0 | 3 | ||||
| Lars Borggren | 211164205263 | 843 | 210,8 | 3 | ||||
| Bordet | 392337317417 | 1 463 | 182,9 | 3 | ||||
| BS Olymp | 377273348333 | 1 331 | ||||||
| +/− | +15+64−31+84 | +132 | ||||||
| 5 | Omg 5 · 10 okt · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Höganäs BC F2 · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 12–8 | 216213155152 | 736 | 184,0 | 1 | |
| Filip Landén | 216213155152 | 736 | 184,0 | 1 | ||||
| Johan Stålhammar | 197152 | 349 | 174,5 | 1 | ||||
| Thomas Strömberg Jönsson | 167184 | 351 | 175,5 | 0 | ||||
| Bordet | 413365322336 | 1 436 | 179,5 | 1 | ||||
| Höganäs BC F2 | 333393349349 | 1 424 | ||||||
| +/− | +80−28−27−13 | +12 | ||||||
| 4 | Omg 4 · 26 sep · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | BK Spiken F · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 18–2 | 203156209223 | 791 | 197,8 | 4 | |
| Filip Landén | 203156209223 | 791 | 197,8 | 4 | ||||
| Lars Borggren | 229174221150 | 774 | 193,5 | 4 | ||||
| Bordet | 432330430373 | 1 565 | 195,6 | 4 | ||||
| BK Spiken F | 295286373232 | 1 186 | ||||||
| +/− | +137+44+57+141 | +379 | ||||||
| 3 | Omg 3 · 19 sep · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Tramo IF · Hemma, Ängelholm · BDA 40 2025 | Vinst 12–7 | 214158198160 | 730 | 182,5 | 2 | |
| Filip Landén | 214158198160 | 730 | 182,5 | 2 | ||||
| Pontus Rosvall | 159174180136 | 649 | 162,3 | 2 | ||||
| Bordet | 373332378296 | 1 379 | 172,4 | 2 | ||||
| Tramo IF | 274348294339 | 1 255 | ||||||
| +/− | +99−16+84−43 | +124 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Bjuv · Stonehenge | BK Strike F · Borta, Bjuv · Stonehenge | Vinst 20–0 | 202224211201 | 838 | 209,5 | 4 | |
| Filip Landén | 202224211201 | 838 | 209,5 | 4 | ||||
| Pontus Rosvall | 155191160178 | 684 | 171,0 | 4 | ||||
| Bordet | 357415371379 | 1 522 | 190,3 | 4 | ||||
| BK Strike F | 342374345277 | 1 338 | ||||||
| +/− | +15+41+26+102 | +184 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | BK Spiken F · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | Vinst 17–3 | 187158134– | 479 | 159,7 | 2 | |
| Filip Landén | 187158134– | 479 | 159,7 | 2 | ||||
| Pontus Rosvall | 129 | 129 | 129,0 | 1 | ||||
| Johan Stålhammar | 164203 | 367 | 183,5 | 1 | ||||
| Bordet | 316322337 | 975 | 162,5 | 2 | ||||
| BK Spiken F | 284376330 | 990 | ||||||
| +/− | +32−54+7 | −15 |
Perfekta serier
0
ingen 300 än
Snitt i seriespel
181,8
180 serier sedan 2021/22
Bästa match
838
202 · 224 · 211 · 201, sep 2026
200+-serier
11
av 27 serier · 41 %
Matchbäst
0
av 7 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 7 matcher · högst i laget
Avgöraren
6 av 10
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
3–1
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2026/27
Snitt i seriespel
181,8
27 serier 2026/27
Bästa match
838
202 · 224 · 211 · 201, sep 2026
200+-serier
11
av 27 serier · 41 %
Matchbäst
0
av 7 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 7 matcher · högst i laget
Avgöraren
6 av 10
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
3–1
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2024/25
Snitt i seriespel
–
0 serier 2024/25
Bästa match
–
200+-serier
0
av 0 serier
Matchbäst
0
av 0 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 0 matcher · högst i laget
Avgöraren
–
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
0–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2023/24
Snitt i seriespel
–
0 serier 2023/24
Bästa match
–
200+-serier
0
av 0 serier
Matchbäst
0
av 0 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 0 matcher · högst i laget
Avgöraren
–
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
0–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2022/23
Snitt i seriespel
–
0 serier 2022/23
Bästa match
–
200+-serier
0
av 0 serier
Matchbäst
0
av 0 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 0 matcher · högst i laget
Avgöraren
–
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
0–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2021/22
Snitt i seriespel
–
0 serier 2021/22
Bästa match
–
200+-serier
0
av 0 serier
Matchbäst
0
av 0 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 0 matcher · högst i laget
Avgöraren
–
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
0–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Säsong för säsong
| Säsong | Lag | Serier | Snitt | Högsta | 200+ | Banpoäng | Visa matcherna | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026/27 | Playboys BCDiv 4 · 7 matcher | 27 | 181,8 | 224 | 11 | 20 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2024/25 | BK Full HouseF2 Div 3: 11 matcher · B NVSK Västra: 5 matcher | 59 | 0,0 | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2023/24 | BK Full House, FH/FL ÄngelholmF2 Div 3: 5 matcher · NVSK Västra: 4 matcher | 30 | 0,0 | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022/23 | BK Full House, Falcon Ladies/Full HouseF2 Div 3: 14 matcher · B NVSK Västra: 1 match | 54 | 0,0 | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2021/22 | BK Full HouseF2 Div 3 · 3 matcher | 10 | 0,0 | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Totalt | 5 säsonger, 4 lag · 50 matcher | 180 | 181,8 | 224 | 11 | 20 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Segrar
0
ingen seger än
Topp 10-placeringar
1
av 36 starter
Snitt i tävlingar
166,8
214 serier, utan hcp
Tävlingar per säsong
| Med hcp | Rent | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Datum | Tävling | Plats | Resultat | Snitt | Plats | Resultat | Snitt | Detaljer |
| 2024/25 1 start · bästa 43:e · snitt 176,3 rent | ||||||||
| 31 okt 2024 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 43 | 1 280 | 213,3 | 78 | 1 058 | 176,3 | |
|
||||||||
| 2023/24 14 starter · bästa 50:e · snitt 169,4 rent | ||||||||
| 17 apr 2024 | Skånemästerskapet Svedala6 serier | 66 | 1 298 | 216,3 | 89 | 1 064 | 177,3 | |
|
||||||||
| 17 apr 2024 | Skånemästerskapet Lund6 serier | 70 | 1 186 | 197,7 | 68 | 952 | 158,7 | |
|
||||||||
| 17 apr 2024 | Skånemästerskapet Baltiska hallen6 serier | 56 | 1 321 | 220,2 | 80 | 1 087 | 181,2 | |
|
||||||||
| 29 mar 2024 | Skånemästerskapet Osby6 serier | 50 | 1 304 | 217,3 | 67 | 1 088 | 181,3 | |
|
||||||||
| 29 mar 2024 | Skånemästerskapet Markaryd6 serier | 85 | 1 157 | 192,8 | 80 | 941 | 156,8 | |
|
||||||||
| 6 mar 2024 | Skånemästerskapet Klippan6 serier | 82 | 1 216 | 202,7 | 100 | 1 000 | 166,7 | |
|
||||||||
| 27 jan 2024 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 183 | 1 209 | 201,5 | 164 | 999 | 166,5 | |
|
||||||||
| 25 dec 2023 | Skånemästerskapet Tollarp6 serier | 109 | 1 245 | 207,5 | 104 | 1 035 | 172,5 | |
|
||||||||
| 25 dec 2023 | Skånemästerskapet Hörby6 serier | 91 | 1 198 | 199,7 | 93 | 988 | 164,7 | |
|
||||||||
| 5 dec 2023 | Skånemästerskapet Hässleholm6 serier | 109 | 1 234 | 205,7 | 116 | 1 018 | 169,7 | |
|
||||||||
| 31 okt 2023 | Skånemästerskapet Bjuv6 serier | 158 | 1 154 | 192,3 | 145 | 938 | 156,3 | |
|
||||||||
| 31 okt 2023 | Skånemästerskapet Åstorp6 serier | 51 | 1 324 | 220,7 | 83 | 1 108 | 184,7 | |
|
||||||||
| 26 sep 2023 | Skånemästerskapet Trelleborg6 serier | 125 | 1 178 | 196,3 | 116 | 962 | 160,3 | |
|
||||||||
| 26 sep 2023 | Skånemästerskapet Eslöv6 serier | 88 | 1 263 | 210,5 | 105 | 1 047 | 174,5 | |
|
||||||||
| 2022/23 13 starter · bästa 2:a · snitt 170,5 rent | ||||||||
| 27 maj 2023 | Skånemästerskapet · semifinal4 serier | 40 | 827 | 206,8 | 41 | 683 | 170,8 | |
|
||||||||
| 3 apr 2023 | Skånemästerskapet · Osby6 serier | 65 | 1 220 | 203,3 | 82 | 1 004 | 167,3 | |
|
||||||||
| 3 apr 2023 | Skånemästerskapet U23 Staffanstorp6 serier | 104 | 1 199 | 199,8 | 94 | 983 | 163,8 | |
|
||||||||
| 6 mar 2023 | Skånemästerskapet U23 Höganäs6 serier | 108 | 1 330 | 221,7 | 123 | 1 096 | 182,7 | |
|
||||||||
| 6 mar 2023 | Skånemästerskapet · Klippan6 serier | 2 | 1 420 | 236,7 | 17 | 1 186 | 197,7 | |
|
||||||||
| 25 dec 2022 | Skånemästerskapet · Markaryd6 serier | 94 | 1 228 | 204,7 | 99 | 988 | 164,7 | |
|
||||||||
| 25 dec 2022 | Skånemästerskapet U23 Tollarp6 serier | 56 | 1 340 | 223,3 | 78 | 1 100 | 183,3 | |
|
||||||||
| 5 dec 2022 | Skånemästerskapet · Perstorp6 serier | 130 | 1 128 | 188,0 | 126 | 888 | 148,0 | |
|
||||||||
| 5 dec 2022 | Skånemästerskapet U23 Hässleholm6 serier | 65 | 1 321 | 220,2 | 105 | 1 081 | 180,2 | |
|
||||||||
| 31 okt 2022 | Skånemästerskapet U23 Åstorp6 serier | 64 | 1 324 | 220,7 | 113 | 1 072 | 178,7 | |
|
||||||||
| 31 okt 2022 | Skånemästerskapet · Bjuv6 serier | 99 | 1 217 | 202,8 | 118 | 965 | 160,8 | |
|
||||||||
| 12 aug 2022 | Skånemästerskapet U23 Kristianstad6 serier | 94 | 1 194 | 199,0 | 127 | 900 | 150,0 | |
|
||||||||
| 12 aug 2022 | Skånemästerskapet · Hörby6 serier | 42 | 1 309 | 218,2 | 86 | 1 015 | 169,2 | |
|
||||||||
| 2021/22 8 starter · bästa 15:e · snitt 155,4 rent | ||||||||
| 12 mar 2022 | Skånemästerskapet · Svedala6 serier | 45 | 1 305 | 217,5 | 95 | 993 | 165,5 | |
|
||||||||
| 12 mar 2022 | Skånemästerskapet · Staffanstorp6 serier | 15 | 1 366 | 227,7 | 58 | 1 054 | 175,7 | |
|
||||||||
| 31 jan 2022 | Skånemästerskapet · Helsingborg6 serier | 15 | 1 410 | 235,0 | 74 | 1 074 | 179,0 | |
|
||||||||
| 31 jan 2022 | Skånemästerskapet · Ängelholm6 serier | 22 | 1 402 | 233,7 | 88 | 1 066 | 177,7 | |
|
||||||||
| 6 dec 2021 | Skånemästerskapet · Malmö6 serier | 118 | 1 143 | 190,5 | 122 | 807 | 134,5 | |
|
||||||||
| 2 okt 2021 | Skånemästerskapet · Eslöv6 serier | 129 | 1 105 | 184,2 | 126 | 811 | 135,2 | |
|
||||||||
| 2 okt 2021 | Skånemästerskapet · Klippan6 serier | 117 | 1 118 | 186,3 | 117 | 824 | 137,3 | |
|
||||||||
| 2 okt 2021 | Skånemästerskapet · Höganäs6 serier | 107 | 1 124 | 187,3 | 111 | 830 | 138,3 | |
|
||||||||
Karriären
Hallar och olja
Partner och motstånd
Svitar och milstolpar
Spelpartner
| Linus Elfberg | 4 | 4 av 4 | 100 % | 178,8 | 176,6 |
|---|---|---|---|---|---|
| Lars Borggren | 8 | 7 av 8 | 88 % | 176,4 | 189,3 |
| Pontus Rosvall | 9 | 7 av 9 | 78 % | 195,0 | 178,7 |
| Johan Stålhammar | 4 | 2 av 4 | 50 % | 180,3 | 179,6 |
| Thomas Strömberg Jönsson | 2 | 0 av 2 | 0 % | 153,5 | 164,5 |
Serier i samma par, på samma bord · guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
I siffror
Seriernas fördelning
27 serier i seriespel sedan 2021/22
Oljeprofilerna
| BDA 40 2025 | 12 | 188,1 | 223 | okt 2026 |
|---|---|---|---|---|
| BDA 41 2026 | 7 | 170,6 | 202 | okt 2026 |
| Stonehenge | 4 | 209,5 | 224 | sep 2026 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Hallarna
| Ängelholm Lucky Bowl · hemma | 12 | 188,1 | 223 | 3 |
|---|---|---|---|---|
| Bjuvs Bowlinghall | 4 | 209,5 | 224 | 1 |
| Hörby Bowlinghall | 4 | 155,0 | 181 | 1 |
| Klippan Bowlinghall | 4 | 178,8 | 202 | 1 |
| Åstorps Bowlinghall | 3 | 159,7 | 187 | 1 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Snitt per serie, hela karriären
- Serie 1200,7
- Serie 2179,7
- Serie 3170,3
- Serie 4175,7
Filip Landén
Kontakt