Laget
Bertil Persson
Säsongen 2026/27: snitt 163,9 · plats 11 i laget
Snitt
163,9
7 serier
Hemma
–
0 serier
Borta
163,9
7 serier
Banpoäng
5
av 7 möjliga · 71 %
Plats
11
i laget
Högsta serie
243
mot BK Spiken F
Bästa match
699
mot BK Spiken F
200+-serier
1
av 7 serier · 14 %
Formkurva
Andel av lagets käglor
11,5 % den här säsongen · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Snitt per serie
- Serie 1155,0
- Serie 2167,0
- Serie 3199,0
- Serie 4136,0
Spelpartner
- PartnerBanpoängEgetParet
- Daniel Svensson2 av 2145,5170,8
- Johan Stålhammar1 av 1157,0182,5
- Pontus Rosvall1 av 2189,5172,3
- Jens Andersson1 av 2160,0159,0
Snitt per hall
- HallSnittSerier
- Åstorps Bowlinghall174,84
- Bjuvs Bowlinghall149,33
Snitt per oljeprofil
- OljeprofilSnittSerier
- BDA 41 2026174,84
- Stonehenge149,33
Matcherna
| Omg | Datum | Mot | Lagets resultat | Serier | Totalt | Snitt | Banp. | Visa matchen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Bjuv · Stonehenge | BK Strike F · Borta, Bjuv · Stonehenge | Vinst 20–0 | 157–155136 | 448 | 149,3 | 3 | |
| Bertil Persson | 157–155136 | 448 | 149,3 | 3 | ||||
| Johan Stålhammar | 208 | 208 | 208,0 | 1 | ||||
| Daniel Svensson | 213179 | 392 | 196,0 | 2 | ||||
| Bordet | 365368315 | 1 048 | 174,7 | 3 | ||||
| BK Strike F | 349333297 | 979 | ||||||
| +/− | +16+35+18 | +69 | ||||||
| 2 | Omg 2 · 12 sep · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | BK Spiken F · Borta, Åstorp · BDA 41 2026 | Vinst 17–3 | 153167243136 | 699 | 174,8 | 2 | |
| Bertil Persson | 153167243136 | 699 | 174,8 | 2 | ||||
| Jens Andersson | 173143 | 316 | 158,0 | 1 | ||||
| Pontus Rosvall | 167143 | 310 | 155,0 | 1 | ||||
| Bordet | 326310410279 | 1 325 | 165,6 | 2 | ||||
| BK Spiken F | 329292312354 | 1 287 | ||||||
| +/− | −3+18+98−75 | +38 |
Perfekta serier
0
ingen 300 än
Snitt i seriespel
160,4
34 serier sedan 2016/17
Bästa match
699
153 · 167 · 243 · 136, sep 2026
200+-serier
1
av 34 serier · 3 %
Matchbäst
3
av 9 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
3
av 9 matcher · högst i laget
Avgöraren
7 av 13
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
4–3
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2026/27
Snitt i seriespel
163,9
7 serier 2026/27
Bästa match
699
153 · 167 · 243 · 136, sep 2026
200+-serier
1
av 7 serier · 14 %
Matchbäst
0
av 2 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 2 matcher · högst i laget
Avgöraren
2 av 2
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
0–1
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2019/20
Snitt i seriespel
165,0
8 serier 2019/20
Bästa match
666
120 · 176 · 192 · 178, feb 2020
200+-serier
0
av 8 serier · 0 %
Matchbäst
2
av 2 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
2
av 2 matcher · högst i laget
Avgöraren
2 av 3
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
0–0
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2018/19
Snitt i seriespel
145,8
4 serier 2018/19
Bästa match
583
126 · 175 · 161 · 121, sep 2018
200+-serier
0
av 4 serier · 0 %
Matchbäst
1
av 1 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
1
av 1 matcher · högst i laget
Avgöraren
1 av 2
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
0–1
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Perfekta serier
0
ingen 300 säsongen 2016/17
Snitt i seriespel
160,3
15 serier 2016/17
Bästa match
694
183 · 181 · 171 · 159, jan 2017
200+-serier
0
av 15 serier · 0 %
Matchbäst
0
av 4 matcher · högst av alla i matchen
Lagets bästa
0
av 4 matcher · högst i laget
Avgöraren
2 av 6
banpoäng när matchen kunde avgöras
Is i magen
4–1
banor avgjorda med 15 käglor eller mindre
Snitt per säsong
Andel av lagets käglor
12,0 % i karriären · streck = jämnt fördelat 12,5 %
Säsong för säsong
| Säsong | Lag | Serier | Snitt | Högsta | 200+ | Banpoäng | Visa matcherna | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026/27 | Playboys BCDiv 4 · 2 matcher | 7 | 163,9 | 243 | 1 | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2019/20 | BK Full HouseF2 Div 3 · 2 matcher | 8 | 165,0 | 192 | 0 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2018/19 | BK Full HouseB NVSK Västra · 1 match | 4 | 145,8 | 175 | 0 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2016/17 | BK FH EngelholmF2 Div 2 · 4 matcher | 15 | 160,3 | 190 | 0 | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Totalt | 4 säsonger, 3 lag · 9 matcher | 34 | 160,4 | 243 | 1 | 17 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Segrar
0
ingen seger än
Topp 10-placeringar
0
av 1 starter
Snitt i tävlingar
181,0
6 serier, utan hcp
Tävlingar per säsong
| Med hcp | Rent | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Datum | Tävling | Plats | Resultat | Snitt | Plats | Resultat | Snitt | Detaljer |
| 2018/19 1 start · bästa 65:e · snitt 181,0 rent | ||||||||
| 15 mar 2019 | Skånemästerskapet Ängelholm6 serier | 65 | 1 338 | 223,0 | 99 | 1 086 | 181,0 | |
|
||||||||
Karriären
Hallar och olja
Partner och motstånd
Svitar och milstolpar
Spelpartner
| Daniel Svensson | 2 | 2 av 2 | 100 % | 145,5 | 170,8 |
|---|---|---|---|---|---|
| Johan Stålhammar | 1 | 1 av 1 | 100 % | 157,0 | 182,5 |
| B. Wretling | 6 | 4 av 6 | 67 % | 160,7 | 164,8 |
| J. Persson | 8 | 5 av 8 | 63 % | 156,0 | 168,8 |
| Pontus Rosvall | 2 | 1 av 2 | 50 % | 189,5 | 172,3 |
| Jens Andersson | 2 | 1 av 2 | 50 % | 160,0 | 159,0 |
| J. Klyft | 2 | 1 av 2 | 50 % | 123,5 | 142,3 |
| G. Rittbring | 3 | 1 av 3 | 33 % | 154,0 | 157,0 |
| J. Krigård | 4 | 1 av 4 | 25 % | 173,0 | 164,1 |
| B. Ohrberg | 4 | 0 av 4 | 0 % | 173,5 | 178,4 |
Serier i samma par, på samma bord · guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
I siffror
Snitt per säsong
Seriernas fördelning
34 serier i seriespel sedan 2016/17
Oljeprofilerna
| Räven | 7 | 165,1 | 183 | jan 2017 |
|---|---|---|---|---|
| BDA 41 2026 | 4 | 174,8 | 243 | sep 2026 |
| Broadway | 4 | 170,5 | 190 | sep 2016 |
| Stonestreet | 4 | 166,5 | 192 | feb 2020 |
| 41 Fot | 4 | 163,5 | 183 | feb 2020 |
| Stonehenge | 3 | 149,3 | 157 | sep 2026 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Hallarna
| Falkenbergs Bowlinghall | 8 | 156,0 | 190 | 2 |
|---|---|---|---|---|
| Åstorps Bowlinghall | 8 | 169,1 | 243 | 2 |
| Ängelholm Lucky Bowl | 7 | 165,1 | 183 | 2 |
| Landskrona Curla.nu | 4 | 145,8 | 175 | 1 |
| Höganäs Bowlinghall | 4 | 166,5 | 192 | 1 |
| Bjuvs Bowlinghall | 3 | 149,3 | 157 | 1 |
Guld = bäst i kolumnen · tryck på en rubrik för att sortera
Snitt per serie, hela karriären
- Serie 1151,3
- Serie 2166,3
- Serie 3166,2
- Serie 4157,6
Bertil Persson
Kontakt